100 godina fakulteta, Djelatnici, Studenti
10.01.2018.

Premijera dokumentarnog filma “100“ na HRTu

S veseljem Vas obavještavamo da će u nedjelju, 14.01.2018. u 15,40 sati na prvom programu HRT-a biti prikazan dokumentarni film “100” u produkciji Dokumentarnog programa HRT-a, a u prigodi stote obljetnice Fakulteta.

Mnoge su generacije hrvatskih intelektualaca pokušavale stvoriti temelje za osnovnu medicinsku izobrazbu, no bezuspješno. Političke prilike u Austro-Ugarskoj nisu bile naklonjene razvitku samostalnog zagrebačkog sveučilišta. Pa je tako iz pitanja koje je zanimalo samo liječnike i stručnjake nastalo i ono nacionalno, pitanje časti i ponosa. Borba u kojoj je sudjelovao cijeli hrvatski narod. Austro-ugarska vlast je 1917. konačno dopustila osnivanje fakulteta, i to isključivo zbog snažnog pritiska političkih prilika. Bez obzira na povijesne otežavajuće okolnosti i ekonomsku nestabilnost, dostignuća hrvatske medicine danas ni malo ne zaostaju za svjetskim, zahvaljujući kvalitetnom školovanju novih generacija liječnika koje je uspostavljeno još prije 100 godina.

Urednica i scenaristica: Marijana Podgorelec
Redatelj: Petar Orešković