Veličina fonta
Sivi ton
Kontrast
Disleksija

Studenti koji imaju simptome infekcije ili dokazanu bolest COVID-19 ili su bili u bliskom kontaktu s oboljelim osobama moraju se istoga dana obvezno javiti elektroničkom poštom na adresu: covid-mef@mef.hr

Novosti
11.05.2016.

Medicinari na prvoj crti – Prof.dr.sc. Drago Prgomet

Od samih početaka rata medicinari su s ostalim borcima bili na prvoj crti. Zahvaljujući njima, njihovoj snalažljivosti i organiziranosti danas je puno manje poginulih i manje je invalida. A velika većina njih krenula je u rat bez imalo iskustva za rad u ratnim uvjetima. Vrlo brzo nakon prvih ratnih događanja utemeljen je Glavni sanitetski stožer, u funkciju su stavljene i ratne bolnice kako one uz samu liniju bojišta tako i ine u većim centrima s ciljem prihvaćanja i zbrinjavanja ranjenih.

Međutim, kako je bilo na prvoj crti bojišta najbolje govore oni koji su na njemu proveli značajan dio vremena. Trebalo je pokazati svu genijalnost i sposobnost u snalaženju, improviziranju i prilagođavanju ratnim okolnostima. U improviziranim operacionim salama obrađivani su ranjenici s različitim tjelesnim ozljedama opasnim po život, od trbuha, ozljeda prsnog koša i pluća s krvarenjima. Nerijetko su to bile situacije o kojim nisu ni sanjali da bi ih mogli doživjeti, a o kojima se nije učilo na fakultetu. Transfuzije su se obavljale na licu mjesta, a davaoce je često bilo uključeno i medicinsko osoblje.

Mnogi su hrvatski branitelji danas živi upravo zahvaljujući njima, medicinarima s prve crte, i njihov je doprinos u ratu ne samo neupitan već i nemjerljiv.

Prgi, kako su ga prijatelji i suborci zvali, bio je jedan od njih. Liječnik i dragovoljac na prvoj crti a rat je osjetio u svom najtežem obliku, izvlačeći gelere iz tijela svojih prijatelja. Poput ostalih medicinara proživio je sve one patnje, stradanja i junaštva kakva se u ratu mogu proživjeti.

Kako je to izgledalo biti mladim liječnikom na prvoj crti, kako se od avanturističkog razmišljanja kako će “magičnom” rukom liječnika spašavati sve ranjene do surove realnosti u kojoj mu prijatelji i doslovno umiru na rukama govorit će prof. dr. sc. Drago Prgomet, neposredni sudionik rata kao mladi liječnik na prvoj crti bojišnice.

Poznat kao ugodan sugovornik i dobar pripovjedač s odmjerenom dozom humora i ironije sjajan je izbor za našu slijedeću temu o liječnicima u ratu na prvoj crti.

Pozivamo vas da dođete na naš sljedeći TeaTime u četvrtak 12.5. u 17 sati (HIIM, 3. kat) na kojm ćete iz prve ruke moći saznati kako izgleda biti liječnik na prvoj crti gdje smrt koja prestravljuje postane gotovo svakodnevnicom i kada je snalaženje i improvizacija često bila jedini način spašavanja ranjenih i teško povrijeđenih.

Oznake:

Tea time