Veličina fonta
Sivi ton
Kontrast
Disleksija
Novosti
08.11.2022.

9.11. International Pathology Day – 100 godina Zavoda za patologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

20 godina Laboratorija za molekularnu patologiju Zavoda za patologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i KBC Zagreb

Više od 20.000 pacijenata koji su dobili mogućnost točnije terapije.

U posljednjih desetak godina molekularna patologija postala je jedan od najvažnijih alata u preciznoj dijagnostici, prognozi biološkog ponašanja te predikciji odgovora na terapiju, prvenstveno neoplastičnih procesa. Prije dvadeset godina početak ove ere bio je najavljen testiranjem na HPV te uvođenjem hibridizacijskih tehnika za određivanje HER2 u slučajevima nedovoljno informativne imunohistokemije. Laboratorij je pokrenut kao zajednički odjel Zavoda za patologija MEF Zagreb i Kliničkog zavoda za patologiju i citologiju KBC Zagreb i smješten u Zavodu MEF na Šalati. Rutinski dijagnostički rad započeo je 2002. godine, a u tom času se uz HPV i HER2 testiranja radila i protočna citometrija za određene solidne tumore. Ubrzo se započelo i s RT-PCR testiranjem genskih promjena za Ewingov sarkom, sinovijalni sarkom te alveolarni rabdomiosarkom i miksoidni liposarkom s ciljem poboljšanja dijagnostike sarkoma. Nakon 2010. došlo je do brzog razvoja prediktivne dijagnostike u onkologiji, tako da je 2010. uvedeno testiranje za karcinom kolona (KRAS, kasnije RAS) te ubrzo i za karcinom pluća EGFR, a kasnije i ALK, ROS1 te KRAS). Slijedilo je testiranje gena BRAF  kod melanoma, a od 2018. uvedeno je i testiranje BRCA gena kod karcinoma ovarija tehnikom sekvenciranja slijedeće generacije/masivnog paralelnog sekvenciranja – NGS.

This image has an empty alt attribute; its file name is labos1-1024x768.jpg

Paralelno s ovime kontinuirano je proširivan panel gena čije promjene su karakteristične za pojedine tumore kostiju i mekih tkiva, tako da trenutno doseže brojku od 63 gena. Bez obzira na probleme koji mahom izviru iz sporosti i nerazumijevanja zdravstvenog sustava, te nedostatka jasne regulative, ovaj laboratorij je tijekom proteklih dvadesetak godina uspio pružiti našim bolesnicima opsežnu i sve širu molekularno-patološku dijagnostiku koja je integrirana u sustav dijagnostičkih postupaka u patologiji i ima ključan doprinos u stvaranju sve boljih osnova za implementaciju ciljane, pa i individualizirane terapije malignih bolesti. U navedenom razdoblju više od 20.000 bolesnika dobilo je mišljenje bazirano na molekularno-patološkim analizama i zaključcima, koje je bitno utjecalo na optimizaciju njihovog daljnjeg liječenja. Trenutno se laboratorij koristi širokim spektrom tehnika – RT-PCR, Sangerovo sekvenciranje, FISH te NGS, izvodeći oko 3.000 analiza godišnje, uglavnom iz područja patologije solidnih tumora pluća, kolona, mozga, ovarija i dojke te melanoma i sarkoma, a u svrhu upotpunjavanja dijagnoze, procjene vjerojatnog biološkog ponašanja tumora te određivanja vrijednosti prediktivnih biomarkera. U sklopu laboratorija postoji i kultura tkiva koja je za sada samo znanstveno aktivna. Naravno da je laboratorij uključen i u cijeli niz znanstvenih aktivnosti te edukaciju na diplomskoj i poslijediplomskoj razini.

This image has an empty alt attribute; its file name is labos2-1024x768.jpg