Studirajte na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu! U tijeku su natječaji za upis na Integrirani preddiplomski i diplomski studij medicine te na Diplomski studij sestrinstva. Više obavijesti dostupno je na https://mef.unizg.hr/upisi/diplomski/.

23.10.2023.

40 godina uspješne izvantjelesne oplodnje In vitro fertilizacijom u Hrvatskoj

40. obljetnica rođenja prvog djeteta začetog izvan tijela u Hrvatskoj obilježena je 23. listopada 2023. u dvorani „Miroslav Čačković“, Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.

Zagrebački Medicinski fakultet s Klinikom za ženske bolesti i porode KBC-a Zagreb (Petrova) su 1983. godine bili među prvih deset u svijetu koji su liječenjem In vitro fertilizacijom (IVF) postigli uspjeh. Do danas je IVF-om u nas rođeno gotovo četrdeset tisuća zdrave djece, što je značajan doprinos našim urušenim demografskim pokazateljima.

Okupljene su pozdravili prof. dr. sc. Velimir Šimunić, koji je najzaslužniji za ovaj velik uspjeh fakulteta i hrvatske medicine uopće, prof. dr. sc. Slavko Orešković, dekan Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, mr. sc. Lora Vidović iz Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba, prof. dr. sc. Željko Krznarić, predsjednik Hrvatskog liječničko zbora i akademik Velimir Neidhardt, predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.

Uz profesora Šimunića u stručnom dijelu sudjelovali su prof. dr. sc. Dinka Pavičić Baldani i prof. dr. sc. Nikica Zaninović.

Vrijedna obljetnica održana je pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Vlade Republike Hrvatske, gospodina Andreja Plenkovića, koji se obratio prigodnim riječima:

„Ovaj događaj značajan je i za Vladu jer vodimo pronatalitetnu politiku i podržavamo iskorake naših liječnika, znanstvenika i cjelokupnog zdravstvenog sustava… Svi roditelji znaju kolika je sreća i blagoslov imati dijete, zalog budućnosti kako obitelji tako i naroda.“