Projektni sastanak
Na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu je od 3. do 5. prosinca održan 3. Projektni sastanak konzorcija projekta Alliance4Life.
Na otvorenju sastanka u dvorani Miroslava Čačkovića sudionike je u ime dekana pozdravio prodekan za znanost prof. dr. Boris Brkljačić, ujedno član Strateškog odbora Projekta Alliance4Life, te predstavio Medicinski fakultet. Znanstvenu djelatnost i uspješnost predstavili su prof. dr. Davor Ježek (Znanstveni centar izvrsnosti za reproduktivnu i regenerativnu medicinu), doc. dr. Goran Sedmak (Znanstveni centar izvrsnosti za temeljnu, kliničku i translacijsku neuroznanost), prof. dr. Slobodan Vukičević (Obzor 2020 projekti OSTEOGROW i OSTEOproSPINE), prof. dr. Srećko Gajović (FP7 projekt GLOWBRAIN i njegov nastavak GLOWLAB) te prof. dr. Fran Borovečki (Centar za translacijska i klinička istraživanja).
U ime projekta sudionike je pozdravila Zlatuše Novotna, voditeljica Strateškog partnerstva i međunarodnih odnosa instituta CEITEC Sveučilišta Masaryk u Brnu, koordinatorica projekta Alliance4Life istaknuvši da se projekt sada nalazi na polovici svojega puta (slika 1).
Slika 1. Prikaz prijeđenog puta projekta Alliance4Life
U radu nakon sastanka u Smolenicama definirane su prepreke (barriers) i pomagači (enablers) u temama koje obrađuju fokusne skupine, a u Zagrebu su definirane najbolje prakse u institucijama prema temama fokusnih skupina. Temeljem toga u sklopu projekta provode se i razne edukacije koje provode članovi konzorcija za svoje kolege ili vanjski suradnici. Radilo se i na preporukama za rasprave okruglog stola.
Do kraja projekta slijede još dva sastanka u 2019. godini. Zlatuše Novotna je naglasila da je projekt Alliance4Life stekao publicitet i ugled u Europskoj komisiji i relevantnim institucijama
U sklopu projekta su na Fakultetu održane dvije radionice:
- Modern HR Trends in Research. Voditeljica je bila Karen Vandevelde, HR Manager at Antwerp University, Ambassador of the European Commission for HR Award.
- How to prepare research grants for Marie Skłodowska-Curie Individual Fellowships. Predavač je bio Jakub Zeman, Research Project Manager u CEITEC MU
Tijekom drugog dana sastanka održane su cjelodnevne radionice/sastanci fokusnih skupina, usmjerene prema definiranju ciljeva koje se želi postići za jačanje kvalitete, zatim strategije i aktivnosti potrebne da se ti ciljevi postignu te pregled najboljih praksi u institucijama članicama projekta koje bi se prenosile i na druge institucije partnere u područje interesa svake skupine. Zaključci doneseni na radionicama za svaku fokusnu skupinu prikazani su na plenarnoj sjednici posljednjeg dana sastanka.
Poslijepodne je održan sastanak Strateškog i upravnog odbora projekta (Strategy Board and Steering Committee) u kojem su sudjelovali članovi uprava i glavni kontakti svih partnera. S našeg Fakulteta sudjelovali su prof. B. Brkljačić, prof. D. Ježek i S. Vikić-Topić. Raspravljeni su zaključci sastanaka fokusnih skupina, odobrena je nova voditeljica skupine za transfer tehnologije te se raspravljalo o načinu suradnje među partnerima u razdoblju nakon njegova završetka, a prije nego se nastavi financiranje EK, za koje se natječaj očekuje tek 2022. Svi partneri podržavaju nastavak suradnje i u razdoblju bez financiranja, voljni su plaćati članarinu i pokrivati troškove vlastitih putovanja na sastanke. Složili su se da je ovaj projekt pokazao neotkrivene i nedovoljno iskorištene kapacitete EU 13 zemalja te da je važno zajednički vršiti pritisak na nacionalne i europske donositelje odluka. Također je zaključeno da se suradnja treba nastaviti i među znanstvenicima institucija kroz zajedničke znanstvene konferencije, a ne samo na razini uprava i administracije.
Posljednjeg dana održana je plenarna sjednica Research Policy and Collaboration, otvorena za javnost, a sudjelovali su pozvani gosti predavači te predstavnici Agencije za mobilnost i programe EU i predstavnica Ministarstva vanjskih poslova.
Otakar Fojt, Regional Director for Central and Eastern Europe, UK Science & Innovation Network u predavanju Collaboration with the UK Science & Innovation organisations prikazao je zanimanje UK za suradnju s izvrsnim znanstvenim institucijama na strateškim temama u znanosti i inovacijama.
Jef Schrooten, Advisor international affairs for the Group of Humanities and Social Sciences (KU Leuven) and administrator (CELSA), u predavanju Collaboration with CELSA network and KU Leuven prikazao je suradnju sa srednjoeuropskim institucijama u mreži CELSA (Central European Leuven Strategic Alliance) u obrazovanju istraživanju i razvoju društva.
Telemachos Telemachou, Policy Officer, European Commission, RTD-BS Sharing Excellence Widening and Sharing Excellence, najavio je novo istraživačko razdoblje Horizon Europe 2021. – 2027. s naglaskom na politiku dijeljenja izvrsnosti (sharing excellence) u cilju smanjenja nejednakosti u području istraživanja i inovacija u EU.
Državni tajnik u MZO Tome Antičić u predavanju View of the Ministry of Science and Education of Republic of Croatia prikazao je stanje u hrvatskoj znanosti uz nastojanje da se zemlju učini kompetitivnijom. Izdvojio je planove za financiranje sveučilišta, rad na novom zakonu o znanosti i visokom obrazovanju.
Treći sastanak projekta Alliance4Life bio je vrlo uspješan te su dogovorene aktivnosti u idućem razdoblju i oko pripreme sljedećeg sastanka u Jurmali blizu Rige u Latviji, koji će se održati od 10. do 12. lipnja 2019. Nakon detaljne evaluacije svih prijedloga fokusnih skupina, Strateški odbor će odabrati najrelevantnije te ih predložiti kao dio povelje projektnog konzorcija kojim će se zaključci prenijeti Europskoj komisiji i nacionalnim tijelima i donositeljima odluka.
Slika 2. Otvorenje 3. projektnog sastanka održano je u novouređenoj dvorani Čačković.
Slika 3. Fokusne skupine s po jednim predstavnikom svakog partnera raspravljaju o pojedinim temama. Na slici je sastanak grupe komunikacija znanosti (Science communication“).
Slika 4. Projektni tim Alliance4Life ispred zgrade Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar