Ured za e-učenje (dalje u tekstu Ured) formirano je kao operativno tijelo Povjerenstva za e-učenje u sklopu Tajništva Fakulteta. Glavni cilj Ureda jest stvaranje uvjeta za široku primjenu e-učenja u nastavnim procesima te organiziranje i koordinacija aktivnosti vezanih uz razvoj e-učenja na MEFu. Ured preuzima odgovornost za provedbu planova strateškog djelovanja u razvoju e-učenja na Fakultetu, koji su prethodno usvojeni na Povjerenstvu za e-obrazovanje, te za integraciju e-učenja u nastavne procese.
U okviru Fakulteta, Ured održava i upravlja radom četiri LMS sustava: MEF-LMS za integriranu preddiplomsku i diplomsku nastavu na hrvatskom, MSE-LMS za nastavu na engleskom jeziku, PDS-LMS za poslijediplomsku nastavu te DSS-LMS za diplomski studij sestrinstva.
Ured ima ključnu ulogu u pružanju izravne podrške nastavnicima i studentima u izradi e-materijala, provedbi edukacije nastavnog osoblja o izradi, obradi i postavljanju specifičnih e-materijala te radi na povećanju pedagoških kompetencija nastavnika. Ujedno, Ured potiče optimalno korištenje zajedničkih resursa u svrhu e-učenja.
U radu Ureda, po funkciji, uključeni su LMS-koordinatori za određene predmete. Oni se u Uredu dodatno educiraju o primjeni e-učenja u nastavnom procesu i radu unutar LMS-a. Na razini svake katedre i kabineta imenuje se barem jedan LMS-koordinator po predmetu (timovi se formiraju gdje je to moguće), koji je odgovoran za održavanje i funkcioniranje predmeta na LMS-u. Koordinatori pružaju podršku kolegama u postavljanju e-sadržaja te rade unutar LMS-predmeta, istovremeno bilježeći probleme koje susreću pri implementaciji e-učenja, a zatim ih prosljeđuju Uredu za e-učenje.
Ured također održava helpdesk, putem kojeg nastavnici i studenti dobivaju informacije, sugestije i savjete za rješavanje problema s kojima se susreću unutar LMS-a. U okviru svojih zadaća, Ured surađuje s Odsjekom za informatičku djelatnost, Centrom za unapređenje nastavničkih kompetencija te održava aktivnu suradnju sa Sveučilišnim Centrom za e-učenje (SRCE).
Funkcije Ureda:
- Servis je radu Povjerenstva za e-obrazovanje: Brine se oko provođenja zaključaka Povjerenstva za e-obrazovanje vezanih uz planove strateškog djelovanja i implementacije e-učenja na Fakultetu. Pored ostalog, to uključuje odabir odgovarajućih alata, tehnologija i resursa koji će podržavati obrazovne ciljeve.
- Organizacija i koordinacija aktivnosti: Organizira i koordinira aktivnosti na promicanju i implementaciji e-učenja na Fakultetu. Organizira tribine, okrugle stolove i panel diskusije o važnosti e-učenja i inovativnih pristupa u nastavi.
- Upravljanje LMS sustavom i podacima: Odgovoran je za neometano funkcioniranje četiri LMS sustava na Fakultetu. Upravlja LMS-om kroz održavanje i unapređenje programa za automatiziranu administraciju korisnika i postavljanje novih kolegija, automatizirani upis studenata u njihove predmete u skladu sa stanjem u ISVU sustavu, praćenje aktivnosti studenata te uključuje prikupljanje i analizu podataka o radu studenata i nastavnika unutar LMS-a.
- Obuka i razvoj osoblja: Potiče i omogućava nastavnom i nenastavnom osoblju stjecanje osnovne i/ili napredne informatičke izobrazbe potrebne za učinkovit rad unutar LMS-a.
- Potpora nastavnicima: Organizira različite radionice/tečajeve za unapređenje digitalnih i njima primjerenih pedagoških kompetencija nastavnika kako bi ih se osposobilo za učinkovito korištenje tehnologija e-učenja i implementacije najboljih praksi u području primjene e-učenja.
- Potpora studentima: Pruža kontinuiranu potporu studentima. To uključuje pružanje tehničke podrške, odgovaranje na upite vezane uz e-učenje te pružanje podrške u vezi s nastavnim materijalima. Osigurava studentima prostor (kolegij) na LMS-u za studentske aktivnosti (studentski zbor, sekcije). Educira studente za korištenje pojedinih aktivnosti unutar LMS-a poput anketa, odabira, izrade video sadržaja, komunikaciju preko BBB sustava.
- Koordinacija koordinatora: Ured dodatno educira LMS-koordinatore te potpomaže rad LMS-koordinatora na sastavnicama (katedre, kabineti), koji brinu o održavanju i funkcioniranju kolegija unutar LMS-a, pomažu kolegama i potiču ih na primjenu inovativnih pedagoških metoda primjerenim razvoju digitalnih tehnologija.
- Osiguravanje kvalitete: U suradnji sa Centrom za e-učenje SRCA, postavlja standarde kvalitete nastavnih e-materijala prilagođenih online okruženju. Izrađuje upute i video tutorijale o izgledu nastavnih materijala i metodama poučavanja..
- Repozitorij e-materijala: U suradnji s SMK postavlja kriterije i postupke za repozitorij e-materijala te potiče dijeljenje i ponovnu uporabu e-materijala među sastavnicama Fakulteta.
- Istraživanja u području e-učenja: Potiče i podupire znanstvena istraživanja u području primjene e-učenja i inovativnih oblika nastave. Pored toga, provodi istraživanja u svrhu analize uspješnosti prihvaćanja, provođenja i svrsishodnosti primjene e-učenja na Fakultetu te potiče istraživanja u pedagoškom pristupu nastavi prilagođenog napretku u suvremenim digitalnim tehnologijama
Voditelj Ureda za e-učenje: Mirza Žižak (mirza.zizak@mef.hr)
Suradnici:
Dora Brauneger (dora.brauneger@mef.hr)
Ured za e-učenje: ured.e-ucenje@mef.hr
LMS Helpdesk: lms.helpdesk@mef.hr