12.09.2024.

Odobreni projekti iz programa “Ciljana znanstvena istraživanja“

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih donijelo je Program za dodjelu državnih potpora i potpora male vrijednosti za projekte „Ciljana znanstvena istraživanja“.
Prema ovim programima, mala, srednja i velika poduzeća ostvarila su pravo na državnu potporu kroz Poziv na dostavu projektnih prijedloga „Ciljana znanstvena istraživanja“.

Poziv podržava projekte industrijskih istraživanja koji će se provoditi u suradnji između poduzeća i istraživačkih organizacija u okviru konzorcija. Istraživanja financirana ovim pozivom jačat će tehnološku spremnost i dovest će do eksperimentalnog razvoja i uvođenje inovacija. Cilj ovih projekata je potaknuti stvaranje dugoročnih odnosa i suradnje između članova konzorcija, koji će se nastaviti i nakon provedbe financiranih projekata.

Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu nositelj je četiriju projekata i partner na jednom s kolegama s Fakulteta strojarstva i brodogradnje.

Odobreni projekti su:

1. „Otkrivanje i validacija molekulskih biljega upale u Alzheimerovoj i Parkinsonovoj bolesti, multiploj sklerozi i shizofreniji“ voditelja prof. dr. sc. Gorana Šimića
  2. Sustav bioprintanog višemodularnog zgloba na čipu za procjenu odgovora na lijekove u artritisu – CHIPART“ voditeljice prof. dr. sc. Nataše Kovačić
  3. „Novi farmabiotici za primjenu u upalnim stanjima kože – SKINBIOTIC“ voditeljice dr. sc. Mihaele Perić
  4. „Razvoj personaliziranih testova za određivanje biološke dobi mozga i rano otkrivanje demencije - BrainClock“ voditelja prof. dr. sc. Dinka Mitrečića
  5. „Robotski navigirana biopsija prostate – PRONOBIS“ koordinator FSB, voditelj partnera Medicinskog fakulteta je izv. prof. dr. sc. Tvrtko Hudolin