Održana sjednica Dekanske konferencije na Medicinskom fakultetu u Sveučilišta Zagrebu
Dana 22. studenoga 2024. godine, u Novoj vijećnici Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, održana je sjednica Dekanske konferencije. Na sjednici su sudjelovali: doc. dr. sc. Irena Hrstić, v. d. ministrice zdravstva; Dijana Mandić, dipl. iur., ravnateljica Uprave za visoko obrazovanje; prof. dr. sc. Danijela Horvatek Tomić, ravnateljica Agencije za znanost i visoko obrazovanje (AZVO); doc. dr. sc. Krešimir Luetić, predsjednik Hrvatske liječničke komore; prof. dr. sc. Željko Krznarić, predsjednik Hrvatskog liječničkog zbora; prof. dr. sc. Ivica Mihaljević, dekan Medicinskog fakulteta Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku; prof. dr. sc. Goran Hauser, dekan Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci; prof. dr. sc. Katarina Vukojević, prodekanica za znanost, poslijediplomske studije i međunarodnu suradnju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu; prof. dr. sc. Ivan Ćavar, dekan Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru te uprava Sveučilišta u Zagrebu Medicinskog fakulteta.
Sudionici su se okupili kako bi raspravili ključna pitanja i izazove vezane uz medicinsku edukaciju i akademsku zajednicu. Na dnevnom redu našli su se brojni aktualni i strateški važni prijedlozi, od priprema za izradu programskog ugovora, preko pitanja akreditacije AZVO-a od strane Svjetske federacije za medicinsku edukaciju, do poteškoća s prijavom kandidata za studijske programe na stranim jezicima putem Središnjeg prijavnog ureda AZVO-a.
Jedna od ključnih tema bila je zajedničko definiranje uvjeta za upis u prvu godinu studija medicine, kao i dogovor oko školarina za poslijediplomske specijalističke studije. Posebna pozornost posvećena je specijalističkom usavršavanju doktora medicine iz laboratorijske medicine i raspravi o korištenju naziva "laboratorijska medicina" od strane visokih učilišta koja ne obrazuju doktore medicine.
Također, na sjednici su razmatrani prijedlozi za osnivanje novih studijskih programa, uključujući studij Medicinska fizika i studij Medicinska biologija, čime se nastoji dodatno osnažiti znanstveno-istraživačka i edukativna djelatnost u području medicinskih znanosti.
Dekanska konferencija još jednom je pokazala važnost zajedničkog djelovanja i usklađivanja odluka kako bi se unaprijedila kvaliteta obrazovanja i osigurala kompetentnost budućih zdravstvenih stručnjaka“.