22.10.2024.

Održan Dan sekcija i udruga Medicinskog fakulteta

Tadicionalni Dan sekcija i udruga održan je u petak 18. listopada 2024. na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Bio je to izvanredan događaj prepun zanimljivih aktivnosti, a pokazao je bogatstvo interesa i mogućnosti koje naš fakultet nudi studentima. Svaka uključena sekcija i udruga imala je svoj štand, gdje su se posjetitelji mogli upoznati s njihovim radom, sudjelovati u raznim edukativnim i interaktivnim aktivnostima, te razgovarati sa studentima o područjima koja ih zanimaju i dobiti više informacija o mogućnostima pridruživanja pojedinoj sekciji ili udruzi.

Na ulazu je posjetitelje dočekao štand sekcije za pedijatriju koji je privukao pažnju studentima zainteresiranim za rad s djecom, dok su članovi sekcije za endokrinologiju pružali informacije o složenom svijetu hormona. Obližnji štand CroMSIC-a, udruge posvećene javnom zdravstvu i međunarodnim razmjenama i projektima, ponudio je uvid u globalne prilike za studente našeg fakulteta.

Sekcija za hematologiju svojim je interaktivnim kvizom približila zanimljivosti iz područja znanosti koja se bavi proučavanjem krvi, a sekcija za neuroznanost prezentirala je svoje hvalevrijedne projekte i inicijative iz različitih područja djelovanja sekcije. Članovi Gyrusa, časopisa koji se bavi neurologijom i neurokirurgijom, upoznali su studente s detaljima vezanim za svoje uredništvo. Sekcija za infektologiju je pomoću edukativnih plakata i kvizova nastojala podići svijest o prevenciji i liječenju zaraznih bolesti, a sekcija za ginekologiju nudila je informacije i inicijative vezane za reproduktivno zdravlje.

Medicinar, naš dugogodišnji studentski časopis, predstavio je svoje izdanje, dok je StEPP (Studentska ekipa prve pomoći) upoznala posjetitelje s nekim od postupaka u hitnim situacijama, poput kardiopulmonalne reanimacije. Sekcija za prehranu i zdravlje educirala je o zdravim stilovima života, a HipokArt, sekcija posvećena umjetničkoj strani medicine i Lege Artis, studentski pjevački zbor, pobrinuli su se da kreativnost i umjetnost ne budu zanemareni.

Sekcije za anesteziologiju i hitnu medicinu pomoću praktičnih demonstracija vezanih za reanimaciju i oslobađanje dišnog puta te intubaciju omogućile su posjetiteljima da nauče važne vještine iz prve ruke. Sekcije za pulmologiju i farmakologiju naše su nove sekcije koje su upoznale sve zainteresirane s planovima za aktivnosti u budućnosti, vezane za prevenciju bolesti pluća i farmakoterapiju općenito.

MEF planinarenje promoviralo je važnost tjelesne aktivnosti i organizirane šetnje, dok je HAZMEF (Hrvatska akademska zajednica) studentima nudila mogućnosti za akademski razvoj. Članovi sekcije za rijetke bolesti pomoću brojnih primjera objasnili su kompleksnost tih stanja. Na štandu novoosnovane sekcije za genetiku i metabolizam zainteresirani su posjetitelji mogli prisustvovati zanimljivom pokusu izolacije DNA iz banane.

Sekcija za kardiologiju je na svojem štandu organizirala mjerenje krvnog tlaka i edukaciju o zdravlju srca, dok je EMSA, europska studentska organizacija, promovirala međunarodnu suradnju u medicini. Sekcija za kirurgiju ponudila je edukaciju iz šivanja, a sekcija za radiologiju pružila je mogućnost ultrazvučnog pregleda. SportMEF je prezentacijom brojnih sportskih aktivnosti u svojoj organizaciji potaknuo sudionike na tjelesnu aktivnost.

Sekcija za onkologiju i imunologiju, kao i sekcije za hipertenziju i aterosklerozu, educirali su posjetitelje o važnosti prevencije onkoloških i kroničnih bolesti, a sekcija za psihijatriju naglasila je važnost adekvatne brige o mentalnom zdravlju. Sekcija za javno zdravstvo, sekcija za dermatovenerologiju, kao i sekcija za ortopediju i traumatologiju, također su pokazali širok raspon tema i aktivnosti vezanih uz zaštitu zdravlja i adekvatnu medicinsku njegu u njihovim područjima djelovanja. Štand studentske sekcije dobrovoljnih darivatelja krvi omogućio je studentima da se informiraju o ovoj plemenitoj akciji i svojom je interaktivnom aktivnošću određivanja krvnih grupa sekcija privukla mnoge posjetitelje. Članovi STUDMEF-a imali su važnu ulogu u tome da fotografijama, koje možete vidjeti uz ovaj tekst, zabilježe atmosferu tijekom događaja.

Opći dojam je bio iznimno pozitivan – svi štandovi bili su kreativno osmišljeni, s mnoštvom edukativnih sadržaja i interaktivnih aktivnosti. Studenti su pokazali veliki entuzijazam i motivaciju za priključivanje u neku od sekcija ili udruga, a ovaj događaj još je jednom potvrdio da naš fakultet nudi mnogo prilika za stručno usavršavanje i osobni razvoj! Na kraju, ali ne manje važno, zahvaljujemo članovima našeg Studentskog zbora, u čijoj je organizaciji bio cijeli događaj.