Veličina fonta
Sivi ton
Kontrast
Disleksija
Djelatnici, Studenti, Znanost
20.11.2018.

Biomedicinska istraživanja u Hrvatskoj – stanje i izazovi

Pozivamo Vas na Okrugli stol „Biomedicinska istraživanja u Hrvatskoj – stanje i izazovi“ koji će se održati u srijedu, 21.11. 2018. u palači Akademije, u Zagrebu, Zrinski trg 11 od 10 do 14 sati, pod pokroviteljstvom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.

Okrugli stol se održava u okviru EU projekta „Alliance4Life“ financiranog iz programa Europske unije za istraživanje i inovacije Obzor 2020, čiji je nositelj Sveučilište Masaryk iz Brna, sa svojim CEITEC institutom, dok je Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu partner na projektu.

Projekt Alliance4Life je rezultat inicijative deset vodećih biomedicinskih institucija iz devet EU-13 država članica. Cilj projekta je smanjivanje razlika i podjela u istraživanju i inovacijama u području biomedicine između EU15 i EU13 zemalja. Europska komisija podržala je ovu novu inicijativu u okviru programa OBZOR 2020 za zdravlje jer se očekuje da rezultati i preporuke projekta Alliance4Life mogu dati korisne prijedloge i time doprinijeti znanstvenoj politici država članica EU kao i drugim europskim državama.

Jedan od važnih projektnih zadataka je organiziranje nacionalnih okruglih stolova sa ciljem informiranja javnosti i donositelja odluka o dobrim praksama partnera te njihov prijenos na druge institucije partnere kao i predlaganje vlastitih načina unapređenja sustava znanosti.

Na ovom Okruglom stolu cilj nam je raspraviti o dvjema važnim temama: Sinergiji financiranja znanosti iz strukturnih fondova EU (ESIF) i okvirnog programa za istraživanje i inovacije Obzor 2020 (H2020) te Udjelu rada u znanosti sveučilišnih biomedicinskih nastavnika.

Uvodna izlaganja će obuhvatiti analizu uspješnosti Hrvatske u programima Obzor 2020, s naglaskom na biomedicinska istraživanja te dodijeljena sredstva iz EU strukturnih fondova, Operativni program konkurentnost i kohezija za istraživanje, razvoj i inovacije s naglaskom na područje biomedicine i zdravstva te pregled kvalitete institucija u području biomedicine temeljen na provedenim vanjskim vrednovanjima i vlastitim procjenama.

U drugoj temi ćemo kroz panel raspravu pokušati definirati kriterije mjerenja nemjerljivog, udjela rada u znanosti sveučilišnih biomedicinskih nastavnika. Kao znanstveno-nastavni djelatnici matičnih sastavnica biomedicinskog područja Sveučilišta u Zagrebu suočeni smo s realnim poteškoćama i problemima usklađivanja nastavnih obveza sa znanstvenim postignućima koja su obvezatni kriterij napredovanja te neadekvatnom valorizacijom znanstvene izvrsnosti. Željeli bismo  naglasiti specifičnost problema rada u znanosti sveučilišnih biomedicinskih nastavnika u kumulativnom radnom odnosu s kliničkim nastavnima bazama koji u svojoj svakodnevnoj praksi, puno veću pozornost posvećuju kliničkom radu, a istovremeno se od njih očekuje ista razina znanstvenog doprinosa pa se temeljno pravilo znanstvene izvrsnosti publish (in Q1) or parish postavlja kao temeljno pitanje jednakosti obveza, prava i mogućnosti djelatnika matičnih sastavnica u biomedicinskom području, neravnopravnim ili trenutno nedefiniranim, s obzirom na njihovo bazično, kliničko, javno-zdravstveno podrijetlo u kontekstu udruženosti (ili ne) s kliničkim radom.

Voljeli bismo da se aktivno priključite u ovoj važnoj raspravi kako bismo utvrdili sve relevantne čimbenike koji utječu na naš znanstveni doprinos u biomedicinskim istraživanjima ili ga onemogućavaju te da zajednički pokušamo unaprijediti naš istraživački potencijal u području biomedicine te podignemo uspješnost Hrvatske znanosti na EU razinu.

Za prijavu na sudjelovanje na Okruglom stolu, molimo da se registrirate putem ove poveznice.

Bila bi nam iznimna čast i zadovoljstvo kada biste svojim dolaskom uveličali ovo događanje i Vašim aktivnim učešćem u raspravi doprinijeli unaprjeđenju istraživačkog potencijala u području biomedicine.

 

10.00 – 10.15 Pozdravne riječi:
– Zvonko Kusić, predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti

– Marko Pećina, tajnik Razreda za medicinske znanosti

– Marijan Klarica, dekan Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

10.15 – 12.00 Tema I. – Sinergija financiranja znanosti iz strukturnih fondova EU (ESIF) i okvirnog programa za istraživanje i inovacije Obzor 2020 (H2020)
Uvod: Alliance for Life Sciences, o projektu

Smiljka Vikić-Topić, Sveučilište u Zagrebu Medicinski fakultet

Sudionici

Ksenija Geršak, Sveučilište u Ljubljani Medicinski fakultet

Slobodan Vukičević, Sveučilište u Zagrebu Medicinski fakultet

Stipan Jonjić, Sveučilište u Rijeci Medicinski fakultet

Hrvoje Šikić, Sveučilište u Zagrebu Prirodoslovno-matematički fakultet

Nada Čikeš, Sveučilište u Zagrebu Medicinski fakultet

Davor Ježek, Sveučilište u Zagrebu Medicinski fakultet

Miljenko Šimpraga, Sveučilište u Zagrebu

Tome Antičić, Ministarstvo znanosti i obrazovanja

Moderator:

Srećko Gajović, Sveučilište u Zagrebu Medicinski fakultet

 12.00 – 12.15  stanka za kavu
 12.15 – 14.00  Tema II. – Udio rada u znanosti sveučilišnih biomedicinskih nastavnika
 Uvod: Medicinski fakulteti u Republici Hrvatskoj – osvrt na reakreditacije

Jasmina Havranek, Agencija za znanost i visoko obrazovanje

Sudionici:

Ksenija Geršak, Sveučilište u Ljubljani Medicinski fakultet

Marijan Klarica, Sveučilište u Zagrebu Medicinski fakultet

Tomislav Rukavina, Sveučilište u Rijeci Medicinski fakultet

Zoran Đogaš, Sveučilište u Splitu Medicinski fakultet

Jure Mirat, Sveučilište u Osijeku Medicinski fakultet

Boris Brkljačić, Sveučilište u Zagrebu Medicinski fakultet

Jasmina Havranek, Agencija za znanost i visoko obrazovanje

Moderator:

Tea Vukušić Rukavina, Sveučilište u Zagrebu Medicinski fakultet

 

Veselimo se Vašem dolasku!

 

Članovi Strateškog odbora projekta Alliance4Life:

Prof. dr. Boris Brkljačić

Prof. dr. Davor Ježek

 

Poziv na okrugli stol „Biomedicinska istraživanja u Hrvatskoj – stanje i izazovi“

Alliance4Life Summary

Alliance4Life Newsletter

Program: Okrugli stol -Biomedicinska istraživanja u Hrvatskoj – stanje i izazovi