Studirajte na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu! U tijeku su natječaji za upis na Integrirani preddiplomski i diplomski studij medicine te na Diplomski studij sestrinstva. Više obavijesti dostupno je na https://mef.unizg.hr/upisi/diplomski/.

21.03.2022.

Preminula vukovarska heroina dr. Vesna Bosanac

U Nacionalnoj memorijalnoj bolnici Vukovar nakon duge i teške bolesti jutros je u 73. godini života preminula dr. Vesna Bosanac, vukovarska ratna i poslijeratna ravnateljica vukovarske bolnice, heroina Domovinskoga rata, javlja Hrvatski radio Vukovar.

Rođena je 9. ožujka 1949. godine u Subotici. Nakon preseljenja, u Vukovaru završava osnovnu školu, a u Zagrebu Medicinski fakultet, postaje pedijatricom te se ponovno vraća u Vukovar.

U vrijeme napada na Vukovar u Domovinskom ratu u najtežim ratnim trenucima grada postala je simbolom junaštva, građanske hrabrosti i humanosti.

2002. godine odlikovana je Redom Danice hrvatske s likom Katarine Zrinske, a 2001. primila je "Povelju Republike Hrvatske" u ime Opće županijske bolnice Vukovar od hrvatskog predsjednika Ive Josipovića. Udruga branitelja Podravke u suradnji s drugim udrugama proizašlim iz Domovinskoga rata dodijelila je dr. Vesni Bosanac i Općoj bolnici Vukovar Veliku zlatnu plaketu 16. siječnja 2021. za sve što su učinili za dobrobit Hrvatske.

2011.g. Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu dodijelio joj je nagradu "Medicina". Izvod iz obrazloženja Prijedloga za dodjelu Nagrade Medicina:

Ove godine, kad obilježavamo obljetnicu vukovarske epopeje, najjasnije vidimo značenje Vukovarske bolnice kao središta humanosti, etičnosti, ali i obrane Vukovara 1991. godine. Medicinski fakultet je 1992. godine predložio dr. Vesnu Bosanac i dr. Juraja Njavru za Nobelovu nagradu za mir. Prijedlog je supotpisao veliki broj dobitnika Nobelove nagrade za mir i došao je u zavidnu fazu evaluacije Nobelovog komiteta. Obrazloženje koje je tada priložio Medicinski fakultet, vrijedi i danas: jedinstvenim primjerom liječnici i medicinsko osoblje ratne vukovarske bolnice cijelome su svijetu slali poruku mira u paklu rata i dokazali da se može biti čovjekom i poštivati humanost i etičnost u najzahtjevnijim i okrutnim ratnim uvjetima. Vukovarska bolnica pružila je pomoć i našim civilima i ranjenim braniteljima kao i onima koji su napadali Vukovar i pritom bili ranjeni. Podsjećam da je prva nagrada, Medicina ’Medicinskog fakulteta dodijeljena upravo Vukovarskoj bolnici. Temeljem osvjedočene hrabrosti, domoljublja i iznimne skrbi o svim stradalnicima i ranjenicima tijekom obrane Vukovara, ove je godine predsjednik RH Ivo Josipović dodijelio posebnu povelju RH bolnici Vukovar. Ključna osoba u humanom i etičnom postupanju Vukovarske bolnice bila je ravnateljica bolnice Vesna Bosanac. Svoju humanost, etičnost, hrabrost i domoljublje pokazala je i tijekom mirne reintegracije Podunavlja. Upravo je za vrijeme mirne reintegracije trebalo pokazati razumijevanje i etičnost tijekom vrlo složenog procesa uključivanja liječnika i medicinskog osoblja srpske strane u rad bolnice te pune integracije zdravstvene skrb iza sve stanovnike Vukovara. Na kraju zaključujem da je Vesna Bosanac svojom iznimnom humanošću tijekom 1991. i kontinuirano do današnjega dana pokazala da “može s ponosom gledati nedaćama u oči, da nas ništa neće pokolebati, ni lažne optužnice, ni klevete, jer uvijek možemo ravno u oči gledati svima jer nikada nikome nismo ništa zgriješili.” S obzirom na to da sam tijekom 1991. bio voditelj Odjela za informiranje Ministarstva zdravstva i “iz prve ruke” upoznao humano djelovanje dr. Vesne Bosanac, sudjelovao u pregovorima za njezino oslobođenje iz zatočeništva, gdje je bila zajedno s dr. Njavrom, i da sam bio predstavnik Vlade u privremenoj upravi za mirnu reintegraciju Hrvatskog podunavlja, osjećam se vjerodostojnim predlagateljem za dodjelu povelje Medicina dr. Vesni Bosanac.

Akademik Ivica Kostović

Hvala joj za sve!

Počivala u miru.

Fotografija (Cropix) preuzeta s: https://www.glasistre.hr/hrvatska/preminula-vukovarska-heroina-dr-vesna-bosanac-785059