Premošćivanje razlika: Vizija Alliance4Lifea za snažniji i inkluzivniji FP10
Alliance4Life s ponosom predstavlja svoj službeni dokument Position Paper on the Future Framework Programme (FP10) o Okvirnom programu za istraživanje i inovacije - FP10, u kojem poziva na uključiviji, diferenciraniji i utjecajniji europski ekosustav istraživanja i inovacija.
Tijekom proteklog desetljeća, zemlje širenja (engl. widenning countries) postigle su značajan napredak: povećale su sudjelovanje u financiranju istraživanja od strane EU, poboljšale uspješnosti u dobivanju EU projekata i ojačale konkurentnost. Institucije iz Srednje i Istočne Europe pokazale su da ciljana ulaganja i predanost mogu dovesti do izvrsnosti i stvarnog učinka. Međutim, unatoč napretku, sistemske barijere i dalje postoje, a rastuća unutarnja podjela unutar skupine zemalja širenja EU-a prijeti usporavanjem ukupnih europskih ambicija za kohezijom i konkurentnošću.
Oslanjajući se na kolektivno stručno znanje 12 vodećih institucija u području znanosti o životu i biomedicini iz 11 zemalja koje sudjeluju u ovom projektu, Alliance4Life predstavlja konkretne, znanstveno-utemeljene preporuke o tome kako FP10 može graditi, te temeljem prethodno stečenog iskustva i uspjeha, i otključati pun potencijal cjelokupne europske znanstvene zajednice.
Doprinos Alliance4Lifea
Institucije Alliance4Lifea dokaz su koncepta zajedništva i suradnje: s više od 40 provedenih projekata proširenja i brojnim pokrenutim inicijativama praćenja, izgradili smo istraživačke kapacitete, katalizirali institucionalne reforme i ojačali međunarodnu vidljivost u području znanosti o životu i biomedicini u našoj regiji.
Naša dugoročna suradnja pokazuje da strateška ulaganja u kombinaciji s kumulativnim razvojnim putevima stvaraju trajan učinak. Pokazali smo da mjere proširenja djeluju kada su osmišljene za održivost, diferencijaciju i integraciju u širi europski istraživački prostor.
„Zajedno možemo izgraditi istinski konkurentan, otporan i ujedinjen Europski istraživački prostor koji ne ostavlja niti jedan potencijal iza sebe“ riječi su Ester Jarour, koordinatorice A4L_Bridge projekta.
Zašto je to važno?
Ulaganje u institucije zemalja širenja nije čin dobročinstva, to je strateško ulaganje u buduću otpornost, konkurentnost i znanstveni suverenitet Europe.
Izazovi s kojima se Europa danas suočava, od pandemija do klimatskih promjena i tehnoloških poremećaja, zahtijevaju mobilizaciju znanstvenih talenata u svim državama članicama. Izvrsnost više ne smije ostati koncentrirana u nekoliko regija, već se mora njegovati gdje god postoji.
Institucije Srednje i Istočne Europe dokazale su da, kada im se daju pravi alati i trajna podrška, mogu voditi istraživanja koja transformiraju, stvarati međunarodna partnerstva i doprinositi globalnim znanstvenim otkrićima. Ipak, značajan potencijal ostaje neiskorišten, često ometen razlikama u financiranju, infrastrukturi i sistemskoj podršci.
Jačanje institucija iz zemalja širenja znači proširenje europske baze talenata, zamjenu odljeva mozgova cirkulacijom mozgova i izgradnju uravnoteženijeg i konkurentnijeg istraživačkog krajolika. Znanosti o životu i biomedicina, gdje se institucije Alliance4Lifea posebno ističu, ključne su ne samo za globalnu konkurentnost Europe već i za njezino zdravlje, ekološku održivost i tehnološki suverenitet.
Ako Europa želi ostati na čelu znanstvenih inovacija, mora iskoristiti sve kapacitete svih svojih regija. Deseti okvirni program pruža jedinstvenu priliku za konsolidaciju postignutog napretka i osiguravanje da svaki kutak Europe može značajno doprinijeti rješavanju naših najhitnijih izazova.
Naše ključne preporuke
Stajalište Alliance4Lifea predlaže pet strateških prioriteta za FP10:
• Poticati održivi razvoj istraživačkih talenata podržavanjem doktorskih i post-doktorskih programa, programa reintegracije i izgradnje kapaciteta za upravljanje istraživanjem u regijama proširenja.
• Prilagoditi instrumente proširenja različitim razinama spremnosti, nudeći alate za izgradnju kapaciteta za institucije u nastajanju i prilike temeljene na izvrsnosti za napredne centre.
• Osigurati stratešku i predvidljivu dugoročnu podršku kroz postupne razvojne puteve, bolji redoslijed otvaranja natječaja i višegodišnje planiranje programa.
• Uskladiti financiranje EU-a i nacionalno financiranje za održive promjene, promicati sinergije između FP10 i instrumenata kohezijske politike putem usklađenih pravila, vremenskih rokova i korištenja Pečata izvrsnosti.
• Ojačati visoko obrazovanje kao pokretač inovacija integriranjem strukturiranih doktorskih programa, programa mentorstva i inicijativa za izgradnju obrazovno-istraživačkih kapaciteta u okviru FP10-programa.
Position Paper on the Future Framework Programme (FP10) možete pristupiti OVDJE.