Veličina fonta
Sivi ton
Kontrast
Disleksija
Novosti
30.10.2024.

Prof. emerita Nada Čikeš odlikovana Zlatnim odličjem časti Europske unije liječnika specijalista

Na godišnjem zasjedanju Europske unije liječnika specijalista (UEMS), najveće i najutjecajnije europske liječničke organizacije s 1,6 milijuna članova, koje se održalo 18. i 19. listopada 2024. godine u Bruxellesu, Zlatnim odličjem časti odlikovana je prof. emerita Sveučilišta u Zagrebu i dugogodišnja profesorica Medicinskog fakulteta prof. dr. sc. Nada Čikeš.

UEMS Gold Decoration of Honour prestižna je nagrada koja je profesorici dodijeljena u znak priznanja za njezin neizmjeran doprinos medicinskoj zajednici, s posebnim naglaskom na unaprjeđenje liječničkih specijalizacija.

Svečana ceremonija uručenja Zlatnog odličja časti profesorici Nadi Čikeš

U obrazloženju nagrade stoji da je profesorica Čikeš bivša predsjednica Reumatološke sekcije UEMS-a i Europskog odbora za reumatologiju te bivša potpredsjednica UEMS-a, predstavnica UEMS-a u Europskoj alijansi reumatoloških udruga (EULAR, sada predsjednica Odbora za reviziju Europskih uvjeta za specijalističko usavršavanje UEMS-a (Chair, UEMS European Training Requirements Review Committee), ugledna specijalistica interne medicine, uža specijalistica kliničke imunologije i uža specijalistica reumatologije u Hrvatskoj, svoju karijeru posvetila unaprjeđenju medicinskog obrazovanja, posebice usklađivanju s europskim standardima. Svojom nepokolebljivom predanošću usklađivanju medicinske izobrazbe u cijeloj Europi zaslužila je priznanje lidera u tom području.

Također se navodi da je unutar UEMS-a, prof. dr. sc. Čikeš odigrala ključnu ulogu u uspostavi jedne od vodećih inicijativa organizacije: Europskih uvjeta za specijalističko usavršavanje (European Training Requirements, ETR). Njezin doprinos bio je ključan u oblikovanju okvira za ovaj projekt, uključujući stvaranje Vremenskog okvira za nove programe specijalizacija, Smjernica za ETR i Preambule za dokumente ETR, koji služe kao temeljni elementi za usklađeno poslijediplomsko medicinsko obrazovanje diljem Europe. Njezin rad ostaje pokretačka snaga u oblikovanju budućnosti medicinskog obrazovanja u Europi, poboljšavajući kvalitetu i integraciju zdravstvenih sustava diljem kontinenta. Također je postavila temelje za inauguralnu konferenciju UEMS-a o Europskim uvjetima specijalističkog usavršavanja 2023. godine, značajnu prekretnicu u unaprjeđenju poslijediplomskoga medicinskog obrazovanja.

Obraćanje prof. dr. sc. Nade Čikeš na ceremoniji uručenja nagrade UEMS-e

Nagrada dodatno potvrđuje iznimne znanstvene i profesionalne dosege profesorice Čikeš, kako na domaćem planu tako i u međunarodnom djelovanju te je ovo prilika podsjetiti se bogate karijere  naše profesorice, ali i na trenutne pozicije:

Predsjednica Sekcije za reumatologiju UEMS-a i Europskog odbora za reumatologiju, (UEMS Section of Rheumatology i  European Board of Rheumatology) članica  od 2000., predsjednica 2013.-2017.

Vodila izradu i predstavljanje novog dokumenta Europski uvjeti za specijalističko usavršavanje u reumatologiji (European Training Requirements in Specialty of Rheumatology) – prihvaćen 2014.

Potpredsjednica UEMS-a (UEMS Vice President) 2020.-2023.

Voditeljica radnih skupina za izradu važnih dokumenata:

Terms of Reference for European Training Requirements Review and Approval Process, 2021.

Timeline for European Training Requirements Review Process, 2021.

Preamble  for European Training Requirements, 2022.

Managing Overlapping Competency and Knowledge within UEMS European Training Requirements (ETRs), 2022.

Establishment of Thematic Federation for Equality, Diversity and Inclusivity, 2022.

Vodila je Studiju o implementaciji Europskih uvjeta za specijalističko usavršavanje u zemljama članicama UEMS-a (Study on Implementation of the European Training Requirements in UEMS Member Countries), 2022.-2023.

Vodila organizaciju First UEMS Conference on Medical Specialists’ Training in Europe - European Training Requirements Guiding Towards a New Era, 2023.

Predsjednica je Odbora za reviziju Europskih uvjeta za specijalističko usavršavanje (Chair, European Training Requirements Review Committee), od 2020.

Vodi proces revizije Europskih uvjeta za specijalističko usavršavanje, modernizacije postupka prijave novih programa, izradu smjernica za uvođenje principa medicinske izobrazbe koja se temelji na kompetencijama (Competency based medical education) u smislu transformiranja izobrazbe s ciljem jačanja zdravstvenog sustava, surađuje sa specijalističkim sekcijama UEMS-a u radu na novim programima specijalističkog usavršavanja. 

Dekanica Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu 2004.-2009. te je u toj funkciji sudjelovala u uvođenju Bolonjskog procesa na Medicinskom fakultetu, Sveučilištu u Zagrebu i Hrvatskoj, a  kao predsjednica Dekanske konferencije hrvatskih medicinskih fakulteta i predsjednica Nacionalnog povjerenstva za specijalističko usavršavanje vodila je proces usklađivanja medicinskog obrazovanja s europskim standardima, 2007.-2013.

Predsjednica Nacionalnog povjerenstva za specijalističko usavršavanje doktora medicine, 2007.-2015

Predstavnica UEMS-a u Izvršnom odboru EULAR-a 2013.-2017.

Članica Global Bone and Joint Decade Education Task Force, 2002.-2010.

Članica Association for Medical Education in Europe (AMEE), od 2009 do danas. U više od 10 godišnjih izlaganja i rasprava na AMEE konferencijama pridonijela je razvoju Bolonjskog procesa, medicinske edukacije koja se temelji na kompetencijama, posebno poslijediplomskog obrazovanja (2009.-2021.).

Na konferencijama AMEE redovito je prikazivala inovativne pristupe nastavi na MEF-u - uvođenje predmeta Temelji liječničkog umijeća te općih kompetencija na poslijediplomskim studijima.

Članica Izvršnog odbora Udruge medicinskih fakulteta u Europi (Association of Medical Schools in Europe), 2008.-2009.

2009. organizirala je Konferenciju AMSE na Medicinskom fakultetu u Zagrebu “The Medical School and postgraduate education – responsibility for clinical, specialist and research education” koja je rezultirala dokumentom AMSE – Zagreb Declaration on the Role of the Medical School in Postgraduate Education te povećala utjecaj europskih medicinskih fakulteta na poslijediplomsko obrazovanje.

Bila je članica UNICA Working Group: Relation between universities and academic hospitals, 2009.-2012.

Također, članica je Upravnog odbora (Steering Committee) i voditeljica Radnog paketa „Karijere u znanosti i šire“, projekta Alliance4 Life Sciences: From strategies to actions in Central and Eastern Europe, 2021.-2024.

Zahvaljujemo profesorici Čikeš na iznimnom doprinosu obrazovnoj i zdravstvenoj zajednici te jačanju ugleda Medicinskog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu, kao i Hrvatske općenito.

Čestitamo na zasluženom odličju i želimo još puno uspjeha, kako na poslovnom, tako i na osobnom planu!