Veličina fonta
Sivi ton
Kontrast
Disleksija
Novosti
07.11.2024.

Profesorima Branki Marinović i Svenu Seiwerthu dodijeljena Nagrada Andrija Štampar

Na svečanoj sjednici Senata, održanoj u povodu obilježavanja Dana Sveučilišta u Zagrebu i 150. obljetnice modernoga Sveučilišta 6. studenoga 2024. godine, Nagradom Andrija Štampar nagrađeni su dugogodišnji profesori Medicinskog fakulteta, prof dr. sc. Branka Marinović i prof. dr. sc. Sven Seiwerth.

Prof. dr. sc. Branka Marinović je redovita profesorica u trajnom izboru Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Međunarodno je prepoznati stručnjak u području autoimunih bolesti kože s osobitim naglaskom na autoimune bulozne dermatoze. U tom je području objavila značajan broj radova, a ujedno je i ko-autor više europskih smjernica. Drugo područje njezinog znanstvenog interesa su autoimune bolesti vezivnog tkiva (osobito kutani eritemski lupus) i u tom području je također ko-autor europskih smjernica za dijagnostiku i terapiju.

Voditeljica je Referentnog centra za bulozne dermatoze Mìnistarstva zdravstva Republike Hrvatske te članica Upravnog odbora Europske referentne mreže za rijetke bolesti kože i bolesti kože koje je teško dijagnosticirati (ERN-Skin). Osnivač je registre za bulozne dermatoze u Republici Hrvatskoj i trenutno radi na usklađivanju nacionalnog registra s registrom ERN-a. Također je bila glavna tajnica Europske akademije za dermatologiju i venerologiju (EADV), a na funkciju predsjednice te akademije stupa krajem rujna 2024. godine. Također, glavna je urednica časopisa Acta Dermatovenerologica Croatica.

Na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu voditeljica je poslijediplomskog studija Dermatologija i venerologija. Bila je predstavnica Fakulteta u projektu ERASMUS+ HeduLearnit kojem je cilj bila harmonizacìja nastave iz dermatovenerologije diljem Europe.

Prof. dr. sc. Sven Seiwerth na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu zaposlen je od 1985. godine, a od 2011. godine je redoviti profesor. Pročelnik je Katedre za patologiju i predstojnik Zavoda za patologiju od 2006. godine te prodekan za nastavu u 6 mandata (od 2009.).

Predstojnik je Odjela za patologiju kostiju i zglobova te patologiju glave i vrata (od 2006.) te predstojnik Odjela za patologiju kostiju i zglobova i torakopulmonalnu patologiju Kliničkog zavoda za patologiju i citologiju KBC Zagreb (od 2012.).

Znanstvenik je s jasnom međunarodnom prepoznatošću (WoS 270 radova S 4.506 citata i h-indeksom 40, Google Scholar 588 radova s 10.636 citata i h-indeks 6 ). Bio je pozvaní predavač na nizu međunarodnih i domaćih znanstvenih skupova, kao i organizator brojnih domaćih i međunarodnih znanstvenih skupova, škola í radionica. Također je bio voditelj više nacionalnih kompetitivnih projekata (HRZZ, HKO) te suradnik na nekoliko europskih projekata.

Dobitnik je nagrade "Professor Ljudevit Jurak" (2010. - for promotor of Comparative Pathology). Bio je mentor za više od 20 doktorskih i magistarskih radova obranjenih na Sveučilištu u Zagrebu. Član je vodećih nacionalnih i međunarodnih udruga i društava: Hrvatsko društvo za patologiju i sudsku medicínu, Hrvatsko mikroskopijsko društvo, Europsko udruženje patologa (ESP), Pulmonary Pathology Society (PPS), European Association of Pathology Chairs and Program Directors (EAPCP), Arbeitsgemeinschaft Knochentumoren (AGKT), a također je nacionalni predstavnik za patologiju u Europskom udruženju liječnika specijalista (UEMS).

Bavi se poglavito patologijom područja glave i vrata, torakopulmonalnom patologijom te patologijom lokomotoričkog sustava. Autor je niza radova i u području eksperimentalne patologije i farmakologije (proces cijeljenja nakon oštećenja, protekcija krvnih žila i cirkulacije) kao i u području računalne patologije i telepatologije.

Kao prodekan za nastavu imao je bitnu ulogu u organizaciji nastave tijekom uvođenja Bolonjskog procesa. Kontinuirano je radio na poboljšanju rada studentske referade, osnivanju važnog longitudinalnog predmeta Temelji liječničkog umijeća te u nabavi opreme, uređenju i opremanju prostora za Centar za simulacijsku medicínu. U samoj nastaví patologije, uveo je digitalizirane histološke preparate (virtual slides), što omogućuje održavanje praktične nastave na daljinu.

Uz naše profesore Štamparovu nagradu primili su i prof. dr. sc. Jasmina Lovrić s Farmaceutsko-biokemijskoga fakulteta, prof. dr. sc. Željko Pavičiću s Veterinarskoga fakulteta, te izv. prof. dr. sc. Arjana Tambić Andrašević sa Stomatološkoga fakulteta.

Vrijedi također istaknuti da su na svečanoj sjednici Senata Sveučilišta u Zagrebu dodjeljena počasna zvanja professor emeritus dvojici profesora Medicinskog fakulteta: prof. dr. sc. Hrvoje Banfić i prof. dr. sc. Predrag Sikirić.

Čestitamo laureatima na zasluženoj nagradi i zvanju!