Projekt Alliance4Life_BRIDGE predstavljen na Sveučilištu u Zagrebu
Sveučilište u Zagrebu bilo je domaćin predstavljanja projekta Alliance4Life_BRIDGE (A4L_BRIDGE) koje se održalo 2. travnja 2025. godine na njegovoj privremenoj adresi u Ulici Radoslava Cimermana 88.
A4L_BRIDGE treći je Alliance4Life projekt koji je počeo 1. ožujka 2024. i traje četiri godine, a Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu sudjeluje kao partner.
Uvod u predstavljanje dao je prof. dr. sc. Boris Brkljačić, voditelj projekta Alliance4Life_SCIENCES na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, ujedno prorektor za studente, preddiplomske i diplomske studije Sveučilišta u Zagrebu koji se osvrnuo na početak A4l projekta i prilike koje su se otvorile znanstvenicima i istraživačima Medicinskog fakulteta.

O drugom projektu u sklopu A4L - Alliance4Life_ACTIONS i njegovim rezultatima govorili su njegov voditelj na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Božo Krušlin, prodekan za znanost Medicinskog fakulteta Sveučilšta u Zagrebu i prof. emerita Nada Čikeš, članica Steering Committeea te bivša dekanica Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Uvodni dio zaključio je prof. dr. sc. Jurica Pavičić, prorektor za međunarodnu i međuinstitucijsku suradnju Sveučilišta u Zagrebu ističući značaj A4L i drugih projekta za napredak znansoti i hrvatske akademske zajednice uopće.
Odrednice i mogućnosti projekta Alliance4Life_BRIDGE iznio je njegov voditelj na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu izv. prof. dr. sc. Filip Sedlić, predstavljajući odabrane radne pakete koji se odnose na internacionalizaciju doktorskih studija i „core facilities“ - učinkovito korištenje istraživačke opreme uz pomoć temeljnih jedinica. Također, predstavljeni su natječaji za suradnju istraživača u sklopu A4L_BRIDGE projekta Seed fund i Open Call te s njima povezan Virtualni istraživački centar, kao i e-platforma za mikrokvalifikacije.

Podsjetimo, Alliance4Life rezultat je inicijative dvanaest vodećih biomedicinskih institucija iz jedanaest EU-13 država članica. Cilj alijanse je smanjivanje razlika i podjela u istraživanju i inovacijama u području biomedicine između EU15 i EU13 zemalja.
Jedan od važnih projektnih zadataka je organiziranje nacionalnih predstavljanja, okruglih stolova i radionica s ciljem informiranja javnosti i donositelja odluka o dobrim praksama partnera te njihov prijenos na druge institucije partnere kao i predlaganje vlastitih načina unapređenja sustava znanosti.