Studirajte na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu! U tijeku su natječaji za upis na Integrirani preddiplomski i diplomski studij medicine te na Diplomski studij sestrinstva. Više obavijesti dostupno je na https://mef.unizg.hr/upisi/diplomski/.

02.11.2023.

Tjedan Sveučilišta u Zagrebu od 3. do 11.11.2023.g.

Sveučilište u Zagrebu od 3. do 11. studenoga 2023. u povodu početka 355. akademske godine organizira niz događanja u okviru Tjedna Sveučilišta

PROGRAM Tjedna Sveučilišta započet će u petak 3. studenoga u 9 sati kada ćeizaslanstvo na groblju Mirogoj položiti vijenac i odati počast preminulim profesorima i studentima Sveučilišta u Zagrebu. Izaslanstvo će položiti vijenac i na grob prvoga rektora Matije Mesića.

Istoga dana u 12 sati, u svečanoj dvorani Sveučilišta u Zagrebu, u novoj zgradi Regionalnoga centra za razvoj poduzetničkih kompetencija za zemlje jugoistočne Europe – SEECEL, održat će se svečana dodjela priznanja profesorima u trajnom izboru i spomen-medalja umirovljenim nastavnicima Sveučilišta u Zagrebu. Program svečanosti započet će govorom rektora prof. dr. sc. Stjepana Lakušića, nakon čega će uslijediti dodjela priznanja.

Sljedećega dana, u subotu 4. studenoga u 19.30 sati, u svečanoj dvorani održat će se svečani koncert Simfonijskoga orkestra HRT-a u povodu Dana Sveučilišta u Zagrebu pod nazivom Sveučilišna idila. Koncert zajednički ostvaruju Simfonijski orkestar HRT-a pod ravnanjem Stjepana Vugera te studenti i alumni Muzičke akademije i Akademije dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Na programu koncerta bit će djela Johanna Brahmsa, Blagoja Berse, Giacoma Puccinija, Pietra Mascagnija i Leroya Andersona, a solisti studentica violine Tao-Yuan Hsiao na Muzičkoj akademiji, sopranistica Darija Auguštan i udaraljkaš Fran Krsto Šercar. U okviru programa nastupit će i studenti Odsjeka za ples Akademije dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Program koncerta vodit će muzikologinja Gordana Krpan.

Program Tjedna Sveučilišta nastavit će se u ponedjeljak 6. studenoga kada će se u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici s početkom u 12 sati održati promocija drugoga izdanja knjige Diplomatski pečat urednika Gorana Bandova, Jelena Perlete i Ivane Petrović. Riječ je o izdanju Sveučilišta u Zagrebu koje sadrži više od stotinu kratkih diplomatskih mikromemorija koje govore o različitim razgovorima i anegdotama vezanima uz najznačajnije vanjskopolitičke događaje u Republici Hrvatskoj u zadnjih trideset godina.

U utorak 7. studenoga u 10 sati, u zgradi Sveučilišta u SEECEL-u, održat će se paneli vezani uz položaj Sveučilišta u Zagrebu u međunarodnoj mreži znanja i istraživanja te mobilnosti i studijskim programima za 21. stoljeće.

Svečana sjednica Senata u povodu Dana Sveučilišta u Zagrebu održat će se u srijedu 8. studenoga u 11 sati u svečanoj dvorani zgrade SEECEL-a. Nakon uvodnih govora visokih uzvanika, rektor prof. dr. sc. Stjepan Lakušić održat će izlaganje o Sveučilištu na početku 355. akademske godine. Na svečanosti će potom biti dodijeljene nagrade Sveučilišta studentima za istaknute rezultate i nastavnicima za znanstvene rezultate te za promicanje znanstvene discipline i struke. Također, rektor će na svečanosti dodijeliti i posebna priznanja te počasna zvanja professor emeritus. Program svečane sjednice Senata završit će akademskom himnom Gaudeamus igitur.

Program Tjedna Sveučilišta nastavlja se 28. Smotrom Sveučilišta u Zagrebu koja će se u Kongresnom centru Zagrebačkog velesajma – u Kongresnoj dvorani te dvoranama Zimski vrt i Cres održavati od 9. do 11. studenoga. Riječ je o najstarijoj manifestaciji toga tipa u Republici Hrvatskoj koju Sveučilište organizira kako bi se učenici završnih razreda srednjih škola, studenti i svi zainteresirani informirali o studijskim programima i upisnim uvjetima te svim informacijama potrebnima za odluku o odabiru njihova budućega zanimanja. U okviru Smotre posjetiteljima će se predstavljati sastavnice Sveučilišta u Zagrebu ‒ 31 fakultet i 3 umjetničke akademije. Detaljan program Smotre dostupan je na poveznici: smotra.unizg.hrSmotra će za posjetitelje biti otvorena svakoga dana od 10 do 20 sati, a ulaz na manifestaciju je besplatan. Smotra se službeno otvara 9. studenoga u 10 sati, nakon čega će se održati panel pod nazivom Zanimanja budućnosti.

U petak 10. studenoga u 13 sati, u zgradi Sveučilišta u SEECEL-u, bit će predstavljena strategija Znanstveno-učilišnoga kampusa Borongaj. Riječ je o jednom od strateških ciljeva programa rektora i Uprave Sveučilišta u Zagrebu. Od 2008. godine, kada je pokrenut ovaj kapitalni sveučilišni projekt, njegova je provedba bila zaustavljena, no projekt je tijekom prošle godine ponovno intenziviran. U skladu sa Strategijom, kampus Borongaj bit će koncipiran kao znanstveno-istraživački hub s funkcijom transfera tehnologije i inovacija u obrazovne procese na Sveučilištu u Zagrebu. Projekt će biti realiziran kroz tzv. Triple Helix model u kojem je ključna suradnja između triju grupa aktera – države i Grada Zagreba, gospodarstva i Sveučilišta.

Program Tjedna Sveučilišta završit će sveučilišnom brucošijadom koja će se održati u subotu 11. studenoga 2023. navečer, u paviljonu 10a na Zagrebačkom velesajmu. Brucošijadu Sveučilište u Zagrebu organizira kao poklon svojim studentima. Ulaz na brucošijadu je besplatan, uz predočenje ulaznice.