Djelatnici, Oglasna ploča, Studenti, Znanost
15.02.2019.

“Glazba mržnje” u ciklusu javnih tribina o mržnji “Zašto se mrzimo?”

ZAŠTO SE MRZIMO?
Ciklus javnih tribina o mržnji, od konca rujna 2018. do konca listopada 2019.

Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust i
Muzička akademija u Zagrebu
Vas pozivaju na nastavak ciklusa od 11 različitih tematskih javnih i dijaloških tribina
na kojima ćemo istraživati sve oblike pojavnosti i tajne fenomena mržnje

Šesta tribina ciklusa održat će se u dvorani BERSA, Muzičke akademije,
Trg Republike Hrvatske 12, Zagreb

21. veljače 2019. ( četvrtak) u 19 sati
pod nazivom

GLAZBA MRŽNJE

Iako smo svjesni da je govoriti o glazbi mržnje svojevrsni oksimoron, nažalost, brojni su primjeri iz glazbene prošlosti i sadašnjosti koji svjedoče o postojanju glazbe koja je stvorena iz mržnje, koja se javno izvodi upravo iz mržnje, glazbe koja potiče i širi mržnju. Isto tako, jasno je da postoje brojni primjeri, situacije, i povijesni I suvremeni događaji u kojima je glazba zlouporabljena u svrhu i u korist određenih mrzilačkih, diskriminativnih i netolerantnih ideologijskih, političkih, kulturnih, društvenih projekata, pokreta i platformi, postajući nekad i njihov trajni zaštitni znak. Dakle, riječ je i o glazbi koja je manipulacijom postala glazba mržnje prema drugima i drugačijima. Riječ je i o glazbi koja je nekada poticala na mržnju, ali se društveni kontekst promijenio, pa je ostala samo glazba, čiju smo prošlost zaboravili, možda i oprostili. Govor o glazbi mržnje je potreban i radi novih glazbenih upozorenja koja će moguće spriječiti ponavljanje i ponovni uzlet glazbe mržnje. Što je glazba mržnje izražena kroz sve glazbene pravce od klasike i opere, preko jazza i popularne glazbe, do rocka, folka, rapa i hip hopa, kako je nastala, tko ju je stvorio, tko je i zašto izvodi, saznat ćemo od gostiju tribine, čiji je život profesionalno vezan uz glazbu:

Mladen Tarbuk, dirigent i skladatelj, profesor na Muzičkoj akademiji u Zagrebu
dr. sc. Mojca Piškor, etnomuzikologinja, docentica na Muzičkoj akademiji u Zagrebu
Aleksandar Saša Antić, skladatelj i član grupe TBF iz Splita
Mile Kekin, glazbenik i pjevač grupe Hladno pivo iz Zagreba

Moderator tribine je Dubravko Jagatić, glazbeni kritičar i novinar.

Na javnoj tribini neće se samo govoriti o glazbi mržnje, nego će glazbene ilustracije glazbe mržnje, glazbe o mržnji i glazbe protiv glazbe mržnje, svirati i pjevati naši ugledni izvođači:

Mate Matišić, skladatelj i dramski pisac, Kvartet Tuba XLMile Kekin, Ljubomir Puškarić, bariton, prvak Opere HNK u Zagrebu, Le ZborTBF i Sedam saksofona Muzičke akademije.

Vašu besplatnu ulaznicu za mjesto u dvorani „Bersa” možete preuzeti 45 minuta prije početka javne tribine.

Pridružite nam se na putovanju u potrazi za tajnama mržnje.

Najavljujemo i narednu tribinu u ožujku 2019. godine.

27. ožujka 2019. godine: MRŽNJA I LIKOVNI IZRAZ (Mržnja u slikarstvu, kiparstvu, karikaturi i dizajnu)

Pridružite nam se u istraživanju mržnje u različitim područjima svakodnevnog života hrvatskog društva !

Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust

Web stranica: www.centartolerancije.hr

Oznake: