Opći podaci o projektu
Naziv projekta: Interakcije između autonomnog i imunološkog sustava u multiploj sklerozi (AUTIM-MS)
Voditelj projekta: izv.prof. dr. sc. Mario Habek
Ustrojbena jedinica: Katedra za neurologiju, Sveučilište u Zagrebu Medicinski fakultet
Trajanje projekta: od 30. prosinca 2023. do 29. prosinca 2027. (48 mjeseci)
Ukupni iznos sredstava projekta: 174.004,91 €
Poziv i kod projekta: Istraživački projekti (IP); IP-2022-10-8200
Sažetak projekta
Multipla skleroza (MS) je imunološki posredovana bolest središnjeg živčanog sustava (SŽS) koju karakterizira širok spektar kliničkih manifestacija. Upala i neurodegeneracija temeljni su patološki procesi u MS-u, potaknuti poremećenom aktivacijom imunološkog sustava. Pretpostavlja se da i simpatički i parasimpatički dio autonomnog živčanog sustava imaju utjecaj na upalne, protuupalne i neurodegenerativne puteve u MS-u. Hipoteza ovog istraživanja je da osobe s MS-om i abnormalnostima autonomnog živčanog sustava u prvoj kliničkoj prezentaciji imaju aktivniji tijek bolesti, bez obzira na prisutnost drugih poznatih loših prognostičkih čimbenika. Glavni cilj ovog projekta je utvrditi utjecaj disautonomije na dva glavna aspekta MS-a: upalu i neurodegeneraciju. Ova će studija uključiti 100 osoba s prvim simptomom multiple skleroze. Za svakog sudionika jednom godišnje će se provoditi klinička i MRI evaluacija te prikupljati ishodi povezani s pacijentom (PRO), a u prvoj i četvrtoj godini provest će se i testiranje autonomnog živčanog sustava te laboratorijska evaluacija (imunološka analiza i protočna citometrijska analiza). Rezultati istraživanja proširit će naše znanje i razumijevanje patofiziologije i dijagnostike MSa, i doprijenijeti daljnjim istraživanjima na tu temu. S obzirom na to da su oboljeli od MS-a većinom mlade, radno aktivno osobe s očekivanim dugim životnim vijekom, rezultati ovog istraživanja mogli bi poboljšati naš dijagnostički i prognostički pristup multiploj sklerozi te omogućiti bolju skrb za oboljele.
Ciljevi projekta
Glavni cilj ovog projekta je utvrditi utjecaj disautonomije na dva glavna aspekta MS-a: upalu i neurodegeneraciju.
Metodologija istraživanja
U studiju će biti uključeno sto ispitanika s prvim simptomom multiple skleroze. 1. KORAK: Nakon što nadležni neurolog objasni protokol, osoba s MS-om će potpisati informirani pristanak i prikupit će se osnovni podaci. 2. KORAK: Klinička procjena i MR procjena te ishodi vezani uz bolesnika (PRO) bit će provedeni za svakog uključenog ispitanika. Klinička procjena bolesnika sastoji se od dva dijela: procjena pojave relapsa i stupnja onesposobljenosti. Za MR procjenu, analizirat će se MR slike mozga i vratne moždine prikupljene tijekom standardnog kliničkog praćenja. Ukupan broj T2 lezija i T1 gadolinijem imbibirajućih lezija koristit će se za daljnju analizu. 3. KORAK: Ispitivanje autonomnog živčanog sustava sastojat će se od dva dijela, jedan je u obliku upitnika Composite Autonomic Symptom Score (COMPASS 31), a drugi je neurofiziološki ishod u obliku rezultata ispitivanja autonomnog živčanog sustava. Rezultati se tumače u obliku Composite Autonomic Scoring Scale (CASS). CASS se dalje dijeli na tri dijela ili indeksa - adrenergički, kardiovagalni i sudomotorni. 4. KORAK: Laboratorijska procjena sastojat će se od imunoloških studija i protočne citometrijske analize. Nakon početne obrade (1. KORAK - 4. KORAK), svi će se bolesnici pratiti sljedeće 3 godine u redovitim intervalima od 12 mjeseci. Na svakom od 3 (2. godina, 3. godina, 4. godina) kontrolnih posjeta provodit će se postupci 2. KORAKA. U razdoblju tijekom 4. godine ponovno će se provesti svi postupci (3. KORAK i 4. KORAK). Glavno pitanje na koje ovim projektom želimo odgovoriti jest kako autonomna disfunkcija utječe na razvoj bolesti kod osoba s MS-om.
Očekivani rezultati
Očekivani rezultati ovog projekta imat će značajan utjecaj na sljedeće aspekte: 1) Prepoznavanje mehanizma interakcije između autonomnog i imunološkog sustava u MS-u 2) Demonstriranje interakcije između disautonomije i MS-a na molekularnoj razini, čime bi se objasnile kliničke manifestacije zahvaćenosti ANS-a u osoba oboljelih od MS 3) Povećanje svijesti o prisutnosti disautonomije u svim fenotipovima MS-a.
Projektni tim
izv. prof. dr. sc. Mario Habek
doc. dr. sc. Barbara Barun
prim. dr. sc. Tereza Gabelić
dr. sc. Ivan Adamec
nasl. izv. prof. dr. sc. Magdalena Krbot Skorić
dr. sc. Luka Crnošija
dr. sc. Anamari Junaković, prof. rehabilitator
dr. sc. Željko Cvetić
dr. sc. Krešo Bendelja
Katy Jerčinović, dr. med.