Veličina fonta
Sivi ton
Kontrast
Disleksija

CortProteG

Opći podaci o projektu

Naziv projekta: Uloga proteoglikana u formiranju kortikalnih sinapsi i specifikaciji neuronskih krugova u zdravlju i perinatalnoj hipoksiji
Naziv projekta na engleskom jeziku: The role of proteoglycans in cortical synapse differentiation and specification of neuronal circuitries in health and perinatal hypoxia
Akronim projekta: CortProteG
Koordinator projekta: Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Voditelj projekta MF: prof. dr. sc. Nataša Jovanov Milošević
Ustrojbena jedinica voditelja projekta MF: Hrvatski institut za istraživanje mozga i Zavod za biologiju
Partneri na projektu: KBC Zagreb i King's College, London
Trajanje projekta: od 20. prosinca 2024. do 19. prosinca 2027. (36 mjeseci)
Ukupni iznos sredstava projekta: 200.000,00 €
Izvor financiranja: Hrvatska zaklada za znanost (HRZZ)

Projektni tim

Projektni tim MF:

dr. sc. Mihaela Bobic Rasonja

dr. sc. Sara Trnski Levak

Ivona Kirchbaum, mag. biol. exp.

Matija Vid Prkačin, dr. med.

doc. dr. sc. Ivan Banovac

prof. dr. sc. Zdravko Petanjek

Projektni tim partnera:

prof. dr. sc. Marija Milković Periša, spec. pat.

dr.sc. Davor Petrović, spec. pat.

Mirna Ivandić Lončar, spec. pat.

dr.sc. Katarina Ilić

Matea Drlje Curt, dr.med.

Opis projekta

Poremećaji kortikogeneze kod ljudi rezultiraju neurorazvojnim kognitivnim ili neurološkim bolestima kao što su autizam, shizofrenija ili epilepsija. Složeni proteoglikani (PG) ključni su za kortikogenezu, osiguravajući fizičku potporu morfogenetskim procesima i prostorno-vremenskoj organizaciji signalnih molekula. Ovaj se projekt nadovezuje na prethodni, gdje smo pokazali da je specifična difuzna ekspresija PG ključna za praćenje razvoja ljudskog fetalnog mozga pomoću MR-a, zbog svog doprinosa obrascima i intenzitetu signala. Također pokazujemo da su u zrelom korteksu PG kondenzirani u perineuronske mreže raspoređene oko specifičnih neuronskih populacija, koje su nakon provocirane perinatalne hipoksije u modelu štakora, kasnije u istih štakora u odrasloj dobi, značajno i trajno promijenjene, a kao rezultat toga štakori pokazuju aberacije u ponašanju.

Ciljevi projekta

Ovaj projekt ima za cilj otkriti prijelaznu molekularnu, prostornu i vremensku organizaciju PG-a u ranjivom perinatalnom razdoblju razvoja moždanog korteksa. Identifikacija razlika u ekspresiji PG-a u kortikalnim slojevima i neuronskim populacijama omogućuje uvid u ulogu PG-a u genezi kvadripartitne sinapse, diferencijaciji i specifikaciji neuronskih krugova, a time i uvid  u razvoju konektoma i sekundarnih gyrusa i sulkusa.

Metodologija projektnog istraživanja

Koristit ćemo molekularne (RT-PCR, transkriptom), histološke (histokemija, imunohistokemija, RNAscope) kvalitativne i kvantitativne (morfometrijske) metode na post mortem ljudskom i životinjskom moždanom tkivu (model perinatalne hipoksije) i moždanim organoidima.

Očekivani rezultati

Rezultati projekta omogućit će uvid u sastav i ulogu PG u perinatalnom sazrijevanju moždane kore, što je preduvjet za odabir ciljanog PG za funkcionalno testiranje u razvoju terapijskih i dijagnostičkih pristupa. Projektom će se osigurati izrada visokokvalitetnih publikacija, ojačati međunarodna suradnja za izradu zajedničkih projektnih prijedloga te potaknuti razvoj mladih istraživača u području neurorazvojnih poremećaja čovjeka.