Opći podaci o projektu
Naziv projekta: Novi farmabiotici za primjenu u upalnim stanjima kože (SKINBIOTIC)
Voditeljica projekta: dr. sc. Mihaela Perić
Ustrojbena jedinica: Centar za translacijska i klinička istraživanja (CETKI), Sveučilište u Zagrebu Medicinski fakultet
Partneri na projektu: Selvita d.o.o. i Proteko d.o.o.
Trajanje projekta: od 30. studenog 2023. do 30. lipnja 2026. (32 mjeseca)
Ukupni iznos sredstava projekta: 2.049.310,02 €
Poziv i kod projekta: Ciljana znanstvena istraživanja (CZI); NPOO.C3.2.R3-I1.04.0240
Sažetak projekta
Disbioza kožne mikrobiote jedna je od karakteristika patogeneze upalnih stanja kože. Proizvodi zasnovani na mikrobioti koji ublažavaju simptome bolesti te moduliraju sastav i funkciju kožne mikrobiote, predmet su interesa znanstvenika i industrije.
Projekt SKINBIOTIC okuplja vrsne akademske istraživače i industrijske stručnjake s ciljem istraživanja potencijala različitih bakterijskih sojeva, njihovih pripravaka i produkata - farmabiotika, u ponovnoj uspostavi homeostaze kože te smanjenju upale. Dobiveni rezultati bit će zaštićeni, diseminirani i primijenjeni u realnom sektoru, te iskorišteni kao osnova budućih projekata usmjerenih razvoju inovativnih proizvoda za topikalnu primjenu u tretmanu upalnih stanja kože.
Opis projekta
Mikrobiota predstavlja skup simbiotskih mikroorganizma koji nastanjuju domaćina, a igra važnu ulogu u održavanju ravnoteže (homeostaze) sustava domaćina. Poremećaji homeostaze mikrobiote uslijed upale ili infekcije često uključuju smanjenje zastupljenosti korisnih mikroorganizama te porast oportunističkih vrsta, čime dolazi do disbioze te do raznih patofizioloških stanja i razvoja bolesti. Iako se većina mikrobiote nalazi u probavnom sustavu, mikroorganizmi nastanjuju i druge dijelove tijela, uključujući kožu. Na zdravoj koži dominantno su zastupljene bakterijske vrste iz koljena Actinobacteria, Firmicutes, Proteobacteria i Bacteriodetes, tj. rodova Staphylococcus, Corynebacterium i Cutibacterium koji čine više od 60% bakterija na koži. Unatoč izloženosti čestim promjenama okolišnih utjecaja, kožna mikrobiota relativno je stabilna. Koža podliježe brojnim akutnim i kroničnim upalnim stanjima (npr. akne, atopijski dermatitis (AD), psorijaza, rozacea), koja su popraćena dizbiozom kožne mikrobiote. Ponovnom uspostavom homeostaze smanjuju se simptomi i znakovi bolesti te poboljšava kvaliteta života oboljelih. Posljednjih godina sve se više istražuje utjecaj topikalnih proizvoda na osnovi mikrobiote u održavanju zdravlja kože kao i tretmanu kožnih oboljenja. Uviđanjem važnosti mikroorganizama u održavanju homeostaze kroz kompleksne interakcije između domaćina i njegove mikrobiote, definiran je novi koncept terapeutskih proizvoda baziranih na mikrobioti – farmabiotika. Farmabiotici su bakterijski sojevi ili njihovi produkti s dokazanim pozitivnim učincima na ljudsko zdravlje, iako je tendencija pojam koristiti prvenstveno za žive bakterije. Potaknuti novim spoznajama o mikrobioti humane kože te njenoj ulozi u zdravlju kože, Prijavitelj i Partneri osmislili su istraživanje kojim će se postaviti kvalitetan temelj za razvoj inovativnih i sigurnih farmabiotika.
Ciljevi projekta
Opći cilj projekta je istražiti potencijal različitih bakterijskih sojeva, odnosno njihovih pripravaka i produkata, farmabiotika, u ponovnoj uspostavi homeostaze kože te ublažavanju simptoma i znakova upalnih stanja kože.
Specifični ciljevi SKINBIOTIC projekta su:
- karakterizati potencijalne nove farmabiotike u in vitro/ex vivo kožnim modelima
- ispitati tehnološku izvodljivost (vijabilnost, formulacije, stabilnost) uvođenjem inovacija u tehnološke procese
- potvrditi koncept pilot ispitivanjem
- zaštititi novonastalo intelektualno vlasništvo i pokrenuti procese transfera tehnologije
- diseminirati rezultate projekta i osigurati nastavak suradnje kroz pripremu novih projektnih prijedloga
Predloženi projekt postavit će solidne temelje za buduće zajedničke napore konzorcija koji bi mogli rezultirati novim i inovativnim farmabioticima za topikalnu primjenu u tretmanu kože zahvaćene upalnim procesima.
Projektni tim
MEF:
dr. sc. Mihaela Perić
dr. sc. Mario Matijašić
dr.sc. Hana Čipčić Paljetak
izv. prof. dr. sc. Nino Sinčić
prof. dr. sc. Suzana Ljubojević Hadžavdić
prof. dr. sc. Liborija Lugović Mihić
Zara Škibola, mag. biol. mol. (doktorandica)
Anamarija Rušanac, mag. ing. biotechn. (doktorandica)
Ema Roginić, mag. oec. (administrativna voditeljica projekta)
Selvita d.o.o.:
dr. sc. Daniela Belamarić
Adriana Petrinić Grba, mag. biol. exp.
dr. sc. Ines Jerić
Dora Štefok, mag. bioteh.
Filip Brkanac, bacc. med. lab. diag.
Proteko d.o.o.:
Mirta Mikulecky, mag. pharm.
Ivana Kučar, mag. biotech. med.
Ivana Šebalj, mag. chem.
Igor Zakanji
mr. sc. Vladimir Stankov
Mladen Meglaj, mag. biol. mol.