Sveučilište u Zagrebu obilježilo je svečanom sjednicom Senata održanoj 3. studenog 2017.g. početak 349. akademske godine, na kojoj su se okupili najviše predstavnici akademske, znanstvene, obrazovne, kulturne i političke vlasti u Hrvatskoj, te na kojoj su dodijeljene sveučilišne nagrade i počasna zvanja professor emeritus.

Premijer Andrej Plenković čestitao je Dan sveučilišta i kazao da Sveučilište u Zagrebu ima bitan utjecaj na oblikovanje hrvatske države, pravnog poretka i društva. Moderna društva počivaju na ljudskom kapitalu, pa je cilj Vlade podržati razvoj koji će omogućiti mladim ljudima da stvore intelektualni kapital i ponuditi im jasna vrijednosna i identitetska uporišta.

Također, strateški cilj je modernizacija sustava znanosti i obrazovanja, oko čega Vlada nastoje stvoriti široki konsenzus, kazao je Plenković i dodao da Hrvatska povećava izdvajanje za znanosti i obrazovanje.

Proračun za znanost i obrazovanje iduće se godine povećava za 2,5%, što nije dovoljno, ali smo na taj način poslali jasnu poruku o ulaganjima u znanost, kazao je Plenković i dodao da je za 10 odabranih centara izvrsnosti izdvojeno 347 milijuna kuna.

Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak kazala je da je Sveučilište u Zagrebu stožerna ustanova sveučilišnog, gospodarskog i kulturnog razvoja Hrvatske. Očekuje se da sveučilište preuzme odgovornost za pokretanje i održavanje pozitivnih procesa u Hrvatskoj, za što je preduvjet autonomija sveučilišta koja mora njegovati kulturu kvalitete i izvrsnosti, kazala je.

Izaslanica Predsjednice Republike Renata Margaretić Urlić čestitala je Sveučilištu u Zagrebu i kazala da je cilj odgojiti mlade ljude sposobne za sve izazove života kako bi aktivnim odnosom utjecali ne samo na svoj život nego na cijelo društvo, kako bi Hrvatska aktivno sudjelovala u europskim akademskim i znanstvenim procesima.

Izaslanik Predsjednika Sabora Željko Reiner istaknuo je da je Hrvatska jedna od država s visokom stopom rasta visokog obrazovanja, ali je napomenuo da je veliki problem odlazak mladih visokoobrazovanih ljudi u inozemstvo, da tamo ostvare svoju karijeru.

Rektor Sveučilišta u Zagrebu Damir Boras zahvalio je svima na čestitkama te kazao da je Sveučilište u Zagrebu s više od osam tisuća zaposlenih jedno od najvećih poslodavaca u Hrvatskoj, a po broju studenata među 15 najvećih u Europi. Čak 57% objavljenih radova svih hrvatskih znanstvenika u znanstvenim časopisima 2016. godine napisali su autori sa Sveučilišta u Zagrebu, gdje se proizvodi barem 50% hrvatske znanosti, kazao je.

Petnaestorici profesora dodijeljeno je počasno zvanje professor emeritus. To su:  na području prirodnih znanosti Branko Kaitner i Ivica Picek, a na području tehničkih znanosti Đurđica Parac Ostermani Đurđa Vasić- Rački. Na području biomedicine i zdravstva promaknuti su Nada Čikeš, Andrija Hebrang, Zdenka Kalođera i Jadranka Keros, a na području biotehničkih znanosti Dragutin Petošići Branko Tripalo. Na području društvenih znanosti promaknut je akademik Ivan Cifrić, na području humanističkih znanosti akademik Pavao Pavličići Živa Benčić-Primc, a na umjetničkom području akademik Nikša Gligo i akademik Stanislav Tuksar.

Nagrada “Fran Bošnjaković” dodijeljena je akademiku Mladenu Obadu Šćitarociju i Mislavu Grgiću, a nagrada “Andrija Mohorovičić” akademiku Andreju Dujelli i Ivanu Sondiju.

Posebna rektorova priznanja dobili su studenti Patrik Risteski, Mira Medović, Dina Levačić, Dominik Družeta i Sandro Gašpar, te profesori, Hrvoje Sikirić, Nikola Đaković, Nenad Milijaš i Damir Knjaz.

Čestitamo svim dobitnicima, a osobito našim djelatnicima i studentima!

 /></p>
<p style=FOTO: Jurica Galović/PIXSELL