26.04.2024.

Održane radionice u sklopu Festivala znanosti

U sklopu manifestacije Festival znanosti, 24. travnja 2024. na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu održane su tri radionice na temu “Putovanje kroz mozak uz umjetnu inteligenciju”.

Program radionice sastojao se od kratkog predavanja o bojanju stanica postupkom imunocitokemije i imunohistokemije te o analizi mikroskopskih prikaza pomoću algoritma koji koristi umjetnu inteligenciju (tj. strojno učenje) Lusca, koji je razvijen upravo na zagrebačkom Medicinskom fakultetu. Na radionici se govorilo o svim dosadašnjim primjenama našeg algoritma za analizu različitih struktura od neurona, mitohondrija do krvnih žila.

Učenici su zatim koristili "Luscu" u programu FIJI kako bi primjenom strojnog učenja analizirali broj stanica na mikroskopskim prikazima, površinu, duljinu i razgranjenost dendrita i aksona neurona različite starosti uzgojenih od živčanih matičnih stanica te su gledali razlike volumena žila prije i nakon moždanog udara u miša.

Radionica “Putovanje kroz mozak uz umjetnu inteligenciju”

Na prvoj radionici, od 10 do 11.30 sati, sudjelovali su učenici drugih razreda V. gimnazije u Zagrebu, u pratnji profesorice Vesne Burušić. U drugoj radionici, koja se održala od 12 do 13.30 sati, sudjelovali su učenici osmih razreda Osnovne škole Dragutina Domjanića u Zagrebu, u pratnji profesorice Bernarde Kralj Golub, a treću radionicu od 14 do 15.30 sati ponovo su posjetili učenici drugih razreda V. gimnazije, ovaj puta u pratnji profesorice Martine Ferenčić.

Ukupno je na radionicama sudjelovalo 58 učenika.

Festival znanosti, koji se održao od 22. do 24. travnja 2024., manifestacija je koja se u Hrvatskoj kontinuirano organizira od 2003. godine s ciljem približavanja znanosti javnosti kroz informiranje o aktivnostima i rezultatima na području znanosti, poboljšavanje javne percepcije znanstvenika, te motiviranje mladih ljudi za istraživanje i stjecanje novih znanja.