11.03.2024.

Donatorski koncert za obnovu Akademske crkve sv. Katarine – 12.3. u 19 sati

U okviru 33. svečanosti Pasionske baštine u utorak 12. ožujka u 19 sati u crkvi sv. Franje Ksaverskog, Jandrićeva 21, održat će se donatorski koncert za obnovu Akademske crkve sv. Katarine. Nastupit će ‘Ansambl Celeste’ u duhovno – glazbenom programu pod nazivom ‘Glazba tišine’.

Dar za obnovu crkve sv. Katarine može se uplatiti na račun: HR4323600001102082265 s naznakom: pomoć za obnovu.

Crkvu sv. Katarine Aleksandrijske na Trgu Katarine Zrinske, na zagrebačkom Gornjem gradu, koja danas pripada Župi sv. Marka, podigli su isusovci u XVII. stoljeću u sklopu kompleksa ruševnog dominikanskog samostana i male kapele. Godine 1620. položen je temeljni kamen nove crkve koja je posvećena 1632. godine. Isusovci su osnovali i otvorili prvu zagrebačku gimnaziju. Razvojem studija teologije i filozofije 1669., tadašnjoj Isusovačkoj akademiji priznat je status i povlastica sveučilišne ustanove čime započinje povijest današnjeg Sveučilišta u Zagrebu.

Godine 1773. crkva sv. Katarine predana je Župi sv. Marka, da bi 1874. postala sveučilišna crkva. Tako se u 2024. godini susreću i obilježavaju dva jubileja: 150 godina suvremenog Sveučilišta i 150 godina Akademske crkve sv. Katarine Aleksandrijske.

U svojoj povijesti koja broji gotovo 400 godina, Akademska crkva sv. Katarine pretrpjela je niz teških razaranja i oštećenja od požara i potresa te je u nekoliko navrata temeljito obnavljana i restaurirana. U potresima 2020. crkva je ponovno teško oštećena: u snažnom potresu 22. ožujka 2020., od svoda su se odvojile velike količine žbuke i štukature, stradali bočni oltari i svod. Potres 29. prosinca bio je po crkvu još razorniji – gotovo cijeli svod iznad svetišta se urušio oštetivši, između ostaloga i misni oltar.

Akademsku crkvu sv. Katarine resila je izuzetno ugodna akustika te je bila, uz svoju temeljnu namjenu, drugi dom glazbenika, festivala i koncertne publike.