06.03.2024.

Goran Bogdan i Robert Knjaz sudjelovali u Alumni priči na Sveučilištu u Zagrebu

U petak 23. veljače 2024. u prostorima Sveučilišta u Zagrebu, u zgradi Regionalnoga centra za razvoj poduzetničkih kompetencija za zemlje jugoistočne Europe, održana je još jedna Alumni priča u organizaciji Saveza ALUMNI UNIZG. Gosti Alumni priče pod nazivom Dvije diplome – jedna strast bili su glumac Goran Bogdan i redatelj Robert Knjaz. Oba istaknuta alumna Sveučilišta u Zagrebu stekli su dvije diplome na najvećem i najstarijem hrvatskom sveučilištu – jednu na Ekonomskom fakultetu, a drugu na Akademiji dramske umjetnosti, te su se tijekom razgovora prisjetili svojih studentskih dana, motivacije za upis na dva studija te studentskoga života u Zagrebu u prethodnim desetljećima.

Tijekom studiranja na Ekonomskom fakultetu Goran Bogdan bavio se amaterskim kazalištem. U to je vrijeme, kako kaže, bio potpuno zaljubljen u makroekonomiju no nakon što je položio prijemni ispit na Akademiji dramske umjetnosti "…presjekao je sve što je do tada radio i otišao u novi smjer". Robert Knjaz, unatoč tome što mu je prvotna želja bila studirati na Akademiji dramske umjetnosti ili na Arhitektonskom fakultetu, svoje je mjesto pronašao na Ekonomskom fakultetu i diplomirao na smjeru marketing. Tijekom rata snimao je na bojištu i pokrenuo dugavsku kabelsku televiziju. Sva su ga ta iskustva ponovno usmjerila prema Akademiji te je sa 37 godina ipak postao student režije i uspješno završio i ovaj studij.

Prisjetivši se razlike u studiranju na dvije u mnogočemu različite sastavnice Sveučilišta, Robert je posebno istaknuo kako je cijeli koncept studija bio potpuno različit. „Jedna od razlika svakako je bila veličina studijskih grupa. Na Ekonomiji u grupi studenata s prezimenom od K do M bilo nas je 120, dok su na Akademiji četiri upisana studenta podijelili u dvije grupe. Tada sam si mislio – pa kakva je to grupa od dvoje ljudi, to je par?“, prisjetio se u šali.

I Goran i Robert kažu kako su vrlo rano usvojili radne navike i obavljali razne studentske poslove za koje smatraju da su im itekako pomogli u životu. Robert zbog toga i svoju djecu od malih nogu uči da rade i ne ovise ni o kome. „Najveća 'kvaka' u savladavanju svih prepreka učenja i onoga što je teško jest naći u sebi ljubav jer ona stvara motivaciju i visok stupanj angažmana prema onom što radimo“, rekao je Goran. S njim se slaže i Robert koji je budućim studentima poručio kako je prilikom odabira studija najvažnije odlučiti se za ono što voliš. „Imam sreću da se i dan danas bavim poslom koji volim. Entuzijazam prema režiji i stvaranju nečega novoga osjećam svakodnevno“.

Obojica gostiju istakli su važnost održavanja veza između Sveučilišta i bivših studenata, a na pitanje o tome što bi danas mijenjali na studijima koje su pohađali Robert je rekao: „…volio bih da je bilo više prakse ali mislim da to nije stvar Sveučilišta nego društva općenito. Mislim da je važno snažnije se povezivati s privredom kako bi se stvorili preduvjeti da studenti već tijekom studija stječu praktična iskustva.“ S njim se složio i Goran te istaknuo važnost bolje suradnje i umrežavanja u širem kontekstu.

Robert i Goran posebno su naglasili i važnost cjeloživotnoga obrazovanja i stalnoga učenja. „To što sam se školovao 27 godina govori o tome da stvarno uživam u učenju, i moj posao je u stvari jedno veliko učenje. Mislim da je cjeloživotno učenje veliki gušt i velika privilegija. Svaki novi dan prilika je da naučimo nešto novo.“, rekao je Robert. S tim se složio i Goran koji je rekao kako je „Sveučilište, tj. pedagogija jedan od glavnih formativnih dijelova našega društva. Mislim da svi trebamo odvajati svoje vrijeme kako bismo promicali važnost obrazovanja i pomogli mladim ljudima u njihovom daljnjem razvoju.“

Gosti su sadašnjim i budućim studentima uputili motivirajuće poruke složivši se kako je vrijeme studija  privilegirano razdoblje u životu u kojem treba potpuno uživati. „Dragi studenti i oni koji se tako osjećate, studij je privilegirano razdoblje u životu, uživajte u svakoj sekundi zato što imate priliku opustiti se i samo upijati znanje. Ovim bih se putem zahvalio svim našim profesorima jer bez njih ne bi bilo niti nas niti našega znanja.“, rekao je Robert. „Studenti, nađite ljubav u sebi i volite ono što radite. Mislim da je to najveći blagoslov i put ka puno ljepšem i ispunjenijem životu.“, rekao je Goran.

Prisutnima na Alumni priči obratio se i prorektor za međunarodnu i međuinstitucijsku suradnju Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Jurica Pavičić koji je posebno naglasio važnost održavanja veza između Sveučilišta i njegovih bivših studenata i prijatelja, istaknuvši kako vjeruje da će ovakvih događanja ubuduće biti još više. Prof. dr. sc. Mario Šafran, predsjednik Saveza ALUMNI UNIZG zahvalio je gostima na zanimljivom razgovoru naglasivši da su alumnusi i alumne snaga Sveučilišta jučer, danas, a još više i sutra.

Alumni priču vodio je Mislav Togonal

Snimku razgovora možete pogledati OVDJE.