20.12.2022.

Obilježena 105. obljetnica Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Svečanom sjednicom Fakultetskoga vijeća u ponedjeljak 19. prosinca 2022. obilježena je 105. obljetnica najstarijega medicinskoga fakulteta u Republici Hrvatskoj – Medicinskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Uvodni govor dekana prof. dr. sc. Slavka Orešković

Svečanu sjednicu otvorio je dekan prof. dr. sc. Slavko Orešković uvodnim obraćanjem u kojem je posebno istaknuo da je Medicinski fakultet u Zagrebu osnovan je Odlukom Hrvatskog sabora za vrijeme prvog svjetskog rata davne 1917. godine. Otada je prolazio kroz burne trenutke naše povijesti, ali uvijek se znao nositi sa teškoćama i uvijek iz njih izlaziti bolji i jači u svakom pogledu.

Danas je Medicinski fakultet jedna od najvećih i najznačajnijih  znanstveno-obrazovnih ustanova u hrvatskom visokoškolskom sustavu, a uz to i ključna za zdravstveni sustav i razvoj biomedicine kao discipline na ovim prostorima. Naš fakultet obrazuje preko 60% svih doktora medicine i više od 80% doktora medicinskih znanosti. Prosječno gledano, na našoj ustanovi diplomira jedan liječnik dnevno, te svoju edukaciju završi i jedan specijalist dnevno. Stoga je Medicinski fakultet u Zagrebu i najodgovorniji za našu medicinsku povijest, ali i za sadašnjost i budućnost hrvatske medicine.

Kako je zdravstvena zaštita studenata jedna od prioritetnih zadataka, a koja u ovom trenutku nije na onoj razini koju želimo, odlučili smo izgraditi Studentsku polikliniku za pružanje primarne i konziljarno-specijalističke zdravstvene zaštite studenata Sveučilišta u Zagrebu. Prostor će biti u jako oštećenoj zgradi bivše Klinike za ortopediju koja će nakon obnove, kao zaštićeni građevinski spomenik, služiti ovoj svrsi.

Danas je na Medicinskom fakultetu oko 3000 studenata, integriranog dodiplomskog i diplomskog studija na hrvatskom jeziku, studiju na engleskom jeziku, na dva doktorska studija biomedicina i zdravstvo i neuroznanosti, na 48 poslijediplomskih specijalističkih studija u sklopu specijalizacija za pojedine kliničke struke te na studiju sestrinstva.“

Svečanoj sjednici su prisustvovali brojni ugledni uzvanici koji su potom prisutnima uputili prigodne govore i čestitke. Među njima ističemo g. Gordana Jandrokovića, predsjednika Hrvatskoga sabora; prof. dr. sc. Radovana Fuchsa, izaslanika predsjednika Vlade RH i ministra znanosti i obrazovanja RH; prof. dr. sc. Silvija Bašića, državnog tajnika Ministarstva zdravstva RH; prof. dr. sc. Stjepana Lakušića, rektora Sveučilišta u Zagrebu; akademika Velimira Neidhardta, predsjednika Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, akademika Zvonka Kusića, posebnog savjetnika predsjednika Vlade RH, dr. sc. Špiru Janovića, državnog tajnika Ministarstva branitelja RH, dr. sc. Mislava Hermana, potpredsjednika Gradske skupštine grada Zagreb, g. Ivana Celjaka, župana Sisačko-moslavačke županije, dr. sc. Mirelu Šentija Knežević, ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom grada Zagreba, dr. sc. Krešimira Luetića, predsjednika Hrvatske liječničke komore te prof. dr. sc. Adrianu Vince, predsjednicu Stručnog savjeta Hrvatskog liječničkog zbora.

Đani Stipaničev je sve prisutne oduševio izvedbom pjesme "Tvoja zemlja" Vice Vukova.

Pozdravni govor predsjednika Hrvatskoga sabora g. Gordana Jandrkovića

Kao i svake godine dodijeljena je Nagrada “Medicina” – u znak priznanja i zahvalnosti za promicanje načela humanosti i etičnosti u skrbi za teško bolesne ljude, a u čast i slavu Medicine, Čovjeka i Humanosti – za koju je obrazloženje dao akademik Marko Pećina. Ove godine dobitnici nagrade su zdravstveni djelatnici Sisačko-moslavačke županije.

Nagrada MEDICINA - Obrazloženje
Zahvala g. Ivana Celjaka, župana Sisačko-moslavačke županije koji je nagradu Medicina primio u ime zdravstvenih djelatnika

Nagradu za posebno postignuće u medicinskoj struci i znanosti dobili su tim Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku neuroradiologiju KBC-a Zagreb te akademik Bojan Jelaković; a posebna dekanova nagrada dodijeljena je Katedri za kirurgiju.

Prof. dr. sc. Marko Radoš, predstojnik Klinčkog zavoda za dijagnostičku i intervencijusku radiologiju KBC-a Zagreb

Potom je uslijedila dodjela dekanovih nagrada za produktivnost tijekom pohađanja sveučilišnog poslijediplomskog doktorskog studija. Dobitni su dr. sc. Ivan Banovac, dr. sc. Tihana Marić, dr. sc. Mario Šestan i dr. sc. Nikola Štoković koji se ujedno i zahvalio u ime dobitnika.

Zbor Optimist, prvi je u Hrvatskoj čiji su članovi ljudi koji su izgubili prirodni način govora jer im je zbog karcinoma grla odstranjen organ govora, izveo je glazbeni intermezzo te im je potom dodijeljeno priznanje za njihov predani rad na čelu s gđom. Tamarom Živković Ivanović.

Zbor Optimist s dekanom prof. dr. sc. Slavkom Oreškovićem

Zahvalnica dekana dodijeljena je dugogodišnjem tajniku Fakulteta g. Darku Bošnjaku te studentici Luciji Lesjak, za vrhunske sportske rezultate na međunarodnoj razini (karate).

G. Darko Bošnjak, glavni tajnik Fakulteta

Svečanu sjednicu je svojim izvedbama uveličavao Pjevački zbor studenata Medicinskog fakulteta Lege artis pod ravnanjem dirigentice Ive Jarić Bremec.

Pjevački zbor studenata Medicinskog fakulteta Lege artis

Čestitamo svim laureatima!!