20.03.2024.

Održan simpozij o sindromu policističnih jajnika i endometriozi

Drugu godinu zaredom održan je Simpozij o sindromu policističnih jajnika, koji je ove godine dobio novo ruho te objedinio teme sindroma policističnih jajnika i endometrioze. Tako se Simpozij o sindromu policističnih jajnika i endometriozi održao 9. i 10. ožujka 2024. godine na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu u Zagrebu.

Simpozij je nastao u suradnji pet studentskih sekcija Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (Studentska sekcija za ginekologiju i opstetriciju, Studentska sekcija za dermatovenerologiju, Studentska sekcija za psihijatriju, Studentska sekcija za endokrinologiju i dijabetologiju te Studentska sekcija za promociju pravilne prehrane i zdravlja) zajedno s udrugom studenata “PROBION” s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta.

Cilj Simpozija bio je omogućiti pristup novim i relevantnim informacijama, okupiti stručnjake iz područja medicine, psihologije, nutricionizma te povećati razinu svijesti o sve češćim i prisutnijim stanjima kod žena - sindromu policističnih jajnika i endometriozi. Kao studenti, primijetili smo važnost socijalnog aspekta ovih stanja budući da zahvaćaju ne samo oboljele pojedince, nego i njihove partnere, obitelj te u konačnici predstavljaju važno nacionalno pitanje nataliteta. Upravo zato smo kroz multidisciplinaran Simpozij željeli omogućiti sudionicima stjecanje novog i sveobuhvatnog znanja. Simpozij je okupio veliki broj profesora i stručnjaka iz raznih područja (ginekologije, dermatologije, endokrinologije, psihijatrije, psihologije, nutricionizma), ali i predstavnike udruga i organizacija poput “Ja sam 1 od 10” (udruga žena oboljelih od endometrioze). Na uspješnost Simpozija ukazuje veliki odaziv studenata raznih fakulteta, ali i stručnih osoba koje su svojim dolaskom na Simpozij podržale ovu inicijativu.

Iznimno nam je drago da je Simpozij okupio i studente i stručnjake izvan medicinskih područja što nam svakako otvara vrata za daljnje napredovanje u smislu javnozdravstvenog djelovanja te u educiranju mladih žena o navedenim bolestima.

Ovime bismo također voljeli pokrenuti tradiciju podizanja svijesti o bolestima ženskog reproduktivnog sustava i važnosti rada u multidisciplinarnim timovima kako bi u konačnici ishod za pacijente bio najbolji.

Simpozij je ove godine prepoznat od strane brojnih sponzora što je omogućilo podizanje kvalitete na višu razinu i napredak u odnosu na prethodnu godinu.

Uz javnost, javnozdravstveni značaj i ulogu Simpozija o sindromu policističnih jajnika i endometriozi prepoznao je i Ured Predsjednika Republike Hrvatske te su članovi Organizacijskog odbora 12. ožujka 2024. godine dobili priliku iznijeti dojmove i glavne poruke sa Simpozija na službenom prijemu kod Predsjednika RH. Na prijemu je naglašena važnost prepoznavanja simptoma i rane dijagnoze sindroma policističnih jajnika i endometrioze, sveobuhvatna edukacija mladih liječnika te učinak prehrambenih navika na tijek i simptome navedenih bolesti.

Nakon završetka samog Simpozija, Organizacijski odbor nastavio je raditi u punom jeku na podizanju svijesti o endometriozi te je 16. ožujka 2024. godine sudjelovao na Danima žutih ruža održanim na Cvjetnom trgu u Zagrebu u organizaciji udruge žena oboljelih od endometrioze “Ja sam 1 od 10”.

Na kraju želimo zahvaliti svima koji su nas podržali i pomogli u organizaciji Simpozija, našim uvaženim predavačima, sudionicima te Medicinskom fakultetu i Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Nadamo se da će Simpozij biti održan i sljedeće godine te okupiti zainteresirane u još većem broju.

Studenti Organizacijskog odbora Simpozija o policističnim jajnicima i endometriozi