22.03.2024.

Prof. dr. sc. Norman Sartorius 26.3. (utorak) u 17 sati na MEFu (dv. Čačković)

Drage kolegice i dragi kolege,

pridružite nam se na velikom događanju i razgovoru s profesorom Normanom Sartoriusom, koji će se održati 26. ožujka s početkom u 17 sati u dvorani Čačković.

Prije nego što je postao jedno od najznačajnijih imena u svjetskoj medicini, profesor Sartorius počeo je upravo ovdje - na hodnicima Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Pridružite nam se na razgovoru s profesorom, gdje ćemo zajedno saznati što je potrebno za ostvariti svjetski uspjeh, kako zadržati strast u medicini, koji su problemi današnje medicine, kakav je status psihijatrije danas te još puno toga. Publika će moći cijelo vrijeme postavljati pitanja, a već ih sada možete ostaviti na Google Obrascu: https://forms.gle/q9D75Si6rfy7onQC8

Profesor Norman Sartorius, hrvatski liječnik, rođen je u Münsteru 28. siječnja 1935. Završio je u Zagrebu studij medicine, studij psihologije te specijalizaciju iz neuropsihijatrije. Kroz svoj klinički i istraživački rad radio je u zagrebačkoj Klinici za živčane i duševne bolesti, Sveučilištu u Zagrebu, Institutu za psihijatriju u Londonu, Sveučilištu u Ženevi, SAD-u, Kini i drugdje. Objavio je više od 400 radova u znanstvenim časopisima te je autor i koautor brojnih knjiga i znanstvenih članaka. Od 1967. pridružio se Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji u Ženevi, najprije kao konzultant za epidemiologiju mentalnih bolesti i socijalnu psihijatriju. Bio je jedan od prvih istraživača na velikim međunarodnim studijama o shizofreniji, depresiji i zdravstvenim uslugama. Odgovorna je osoba za rad Svjetske zdravstvene organizacije u polju klasifikacije mentalnih i neuroloških poremećaja. Zbog njegove inicijative program u Ženevi raste i postaje Divizija za mentalno zdravlje, a upravo je profesor Sartorius bio i prvi ravnatelj. Do 1993. bio je na spomenutoj poziciji, kada postaje predsjednik Svjetskog psihijatrijskog društva (World Psychiatric Association). Do kraja 1999. služio je kao predsjednik, nakon čega postaje predsjednik Udruženja europskih psihijatara (Association of European Psychiatrists), gdje ostaje do 2001. godine. Profesor Sartorius jedan je od pionira u borbi protiv stigmatizacije i diskrimancije duševnih bolesnika. Trenutno je predsjednik Udruge za Poboljšanje Programa Unaprjeđenja Mentalnog Zdravlja u Ženevi. Bavi se psihosocijalnim aspektima zdravlja, psihijatrijskom epidemiologijom, transkulturalnom psihijatrijom, organizacijom službe mentalnoga zdravlja. Član je Hrvatske akademije znanosti i umjetnostiAmeričkog psihijatrijskog društva, počasni je član akademija i sveučilišta diljem svijeta te dobitnik počasnih doktorata.

Vidimo se 26. ožujka u 17 h, vjerujemo da ćete izaći inspirirani!

Studentski zbor Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu