07.03.2024.

Projekt LIVERAIM započeo je 1.3.2024.

Projekt LIVERAIM, A Biomarker-Based Platform for Early Diagnosis of Chronic Liver Disease to Enable Personalized Therapy započeo je 1.3.2024. i traje do 28.2.2030.

U projektu LIVERAIM konzorcij je sastavljen od renomiranih kliničkih centara i industrijskih partnera, uključujući mala i srednja poduzeća, s velikom stručnošću u području bolesti jetre, s ciljem dizajniranja i validacije platforme za probir stanovništva koji će se koristiti diljem Europe. Konzorcij se sastoji od 31 institucije iz 11 zemalja. Budget projekta iznosi 24 789 953.89€

Voditelj hrvatskog partnera, Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, je doc. dr. sc. Ivica Grgurević.

Cilj je rano identificirati bolest jetre i primijeniti personaliziranu terapiju. Velik broj postojećih biomarkera testirat će se na točnost predviđanja fibroze pomoću uzoraka plazme iz biobanke od 40 000 ispitanika iz prethodnih kohorti H2020 projekta LiverScreen koje je financirao EU. LIVERAIM će razviti platformu za probir s biomarkerima pomoću umjetne inteligencije za personaliziranu ranu dijagnozu fibroze. U projekt će biti uključena kohorta od 100.000 ispitanika iz 6 reprezentativnih zemalja EU. Platforma će biti povezana s prilagođenim, personaliziranim terapijskim intervencijama za zaustavljanje progresije fibroze. Uz LIVERAIM, rana dijagnoza i personalizirana intervencija može zaustaviti napredovanje jetrene bolesti, pomoći u smanjenju morbiditeta i mortaliteta te omogućiti ekonomsku i zdravstvenu jednakost svima.