06.07.2021.

Promocija knjige “Ostani uz mene” Marijane Braš i Veljka Đorđevića 7.7. (srijeda) u 11 sati u dvorani Čačković

Knjiga Ostani uz mene  je nastala kao rezultat zajedničke suradnje nastavnika, studenata i članova obitelji oboljelih od neizlječivih bolesti koji su sudjelovali na nastavi iz predmeta Palijativna medicina.  Knjiga je nastajala tijekom akademske godine 2020/2021, u trenutcima kada smo bili suočeni sa pandemijom  COVID 19 i razornim potresima koji su značajno oštetili zgrade Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Uz online predavanja i seminare korišteni su i brojni videozapisi i filmovi koje smo snimili za potrebe ove nastave, a u kojima smo prikazali primjere dobre prakse palijativne medicine u Republici Hrvatskoj i svijetu kao i medicinske intervjue s oboljelima i članovima njihovih obitelji.

Palijativna medicina je uz preventivnu i kurativnu važan treći dio medicine, a Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu je prvi u našoj zemlji napravio iskorak stvorivši obvezni predmet, vijeće predmeta kao i brojne druge edukacije posvećene ovom području, što su studenti prepoznali i pohvalili.

Obzirom da je osnutak Centra za palijativnu medicinu, medicinsku etiku i komunikacijske vještine  (CEPAMET) bio dio javnozdravstvene akcije Ostani uz mene (2010. godine)   a nakon čega smo između ostaloga izdali više od deset knjiga, odlučili smo da upravo ovaj slogan, koji je svim hrvatskim palijativcima posebno emocionalan, stavimo u knjigu koju su u najvećoj mjeri pisali studenti te i na taj način pokažemo da palijativna medicina u Hrvatskoj itekako ima budućnost. I ovom knjigom, kao i cjelokupnom promjenom kurikuluma Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu pokazujemo koliko je u medicini bitna dobro educirana, empatična osoba koja  svojim djelovanjem pokazuje da je „čovjek čovjeku lijek.“

Uz osobno sudjelovanje na promociji na koje Vas sve pozivamo, promocija knjige (srijeda, 7.7. u 11 sati) u dvorani Čačković može se pratiti i putem aplikacije Zoom, i to na sljedećem linku: https://us02web.zoom.us/j/82400463121

Knjiga će se po promotivnoj cijeni (100 kn) moći kupiti na dan promocije (od 10-13 sati u blizini dvorane M. Čačković te do 16-18 sati u novim prostorima CEPAMET-a u (zgrada bivše audiologije, iza zgrade Šalate 4 koja je oštećena u potresu).

Za sve dodatne informacije slobodno nam se javite na e-mail marijana.bras@mef.hr ili na mob 091 4920 023 (prof. Veljko Đorđević)