17.12.2021.

Svečana proslava 104. obljetnice Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Svečanom sjednicom Fakultetskoga vijeća u petak 17. prosinca 2021. Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu proslavio je svoju 104. obljetnicu.

Uz prigodne točke dnevnoga reda kao što su govor dekana prof. dr. sc. Slavka Oreškovića, nastup studentskog pjevačkog zbora studenata medicine "Lege artis", zahvale umirovljenicima, nazočne su pozdravili u ime ministra znanosti i obrazovanja RH dr. sc. Hrvoje Meštrić, rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damir Boras, potpredsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti akademik Davor Miličić te potpredsjednik Hrvatskog sabora akademik Željko Reiner.

Tradicionalno je dodijeljena nagrada Medicina u znak priznanja i zahvalnosti za promicanje načela humanosti i etičnosti u skrbi za teško bolesne ljude, a u čast i slavu medicine, čovjeka i humanosti. Ovogodišnji laureat je prim. Josip Jelić, predsjednik Hrvatskog Crvenog križa.

Akademik Marko Pećina, prim. Josip Jelić i dekan prof. dr. sc. Slavko Orešković

Za posebno postignuće u medicinskoj struci i znanosti nagradu dobiva tim za transplataciju pluća KBC Zagreb i Medicinskog fakulteta u Zagrebu.

Akademik Miroslav Samaržija i dekan prof. dr. sc. Slavko Orešković

Geodetski fakultet Sveučilišta u Zagrebu dobiva nagradu za značaj doprinos funkcioniranju Medicinskog fakulteta.

Dekanove nagrade za znanstvenu produktivnost tijekom pohađanja sveučilišnog poslijediplomskog doktorskog studija dobivaju:

1. Dr. sc. Mihaela Bobić-Rasonja – studij Neuroznanost
  2. Dr. sc. Viktor Domislović – studij Biomedicina i zdravstvo
  3. Dr. sc. Marija Eterović – studij Biomedicina i zdravstvo
  4. Dr. sc. Petra Petranović - Ovčariček – studij Biomedicina i zdravstvo
  5. Dr. sc. Dinko Smilović – studij Neuroznanost

Studentica Lucija Lesjak dobiva posebnu nagradu za značajan doprinos ugledu Medicinskog fakulteta osvajanjem brončanog odličja na Svjetskom prvenstvu u karateu.

Sjednici su nazočili ravnatelj KBC Sestre milosrdnice prof. dr. sc. Davor Vagić, ravnatelj KB Merkur prof. dr. sc. Mario Starešinić, dekan Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Ante Tonkić, dekan Medicinskog fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku prof. dr. sc. Ivica Mihaljević te dekani i prodekani brojnih sastavnica Sveučilišta u Zagrebu.

Fotografije: Sandra Kežman