07.10.2015.

Svečano otvorenje i okrugli stol Sajma stipendija i visokog obrazovanja u Zagrebu, 13.10.2015.

Zadovoljstvo nam je pozvati Vas da prisustvujete svečanom otvorenju 11. Sajma stipendija i visokog obrazovanja u Zagrebu, kao i okruglom stolu koji će uslijediti nakon otvorenja pod nazivom „Kako unaprijediti sustav financijske pomoći za studente?“, a koji će se održati u utorak, 13. listopada 2015. od 9.00 do 12 sati u malom predvorju Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.

Institut za razvoj obrazovanja je ponosni organizator Sajma stipendija i visokog obrazovanja, a zemlja partner ovogodišnjeg Sajma je Slovenija koju na Sajmu predstavlja čak 16 institucija, uključujući 4 slovenska sveučilišta. Na 11. Sajmu stipendija i visokog obrazovanja u Zagrebu i Rijeci mogućnosti za stipendije i studij predstavit će preko 80 izlagača iz Hrvatske i 17 različitih zemalja, uz očekivani dolazak više od 11.000 posjetitelja. Više informacija o Sajmu saznajte na web stranici Stipendije.info (www.stipendije.info/hr/sajam) i na Facebook stranici Tražim stipendiju (www.facebook.com/trazim.stipendiju).

Na ceremoniji svečanog otvorenja Sajma govorit će prof.dr.sc. Damir Boras, rektor Sveučilišta u Zagrebu, dr.sc. Tatijana Petrić, glavna ravnateljica Nacionalne i sveučilišne knjižnice, dr.sc. Maja Makovec Brenčič, ministrica za obrazovanje, znanosti i sport Republike Slovenije i prof.dr.sc. Ružica Beljo Lučić, pomoćnica ministra znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske. Govornici i posjetitelji okruglog stola će raspravljati o unapređenju sustava financijske potpore studentima o ulozi direktnih (stipendije, zajmovi) i indirektnih (subvencije) potpora u povećanju dostupnosti visokoga obrazovanja, kao i o rezultatima te izazovima u sklopu reforme sustava studentskih potpora sukladno provedbi nove Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije Republike Hrvatske. Na okruglom stolu će također biti riječi o dostupnosti stipendija za međunarodnu mobilnost za socio-ekonomski ugrožene studente, o čemu će uz predstavnike Agencije za mobilnost i programe EU govoriti i predstavnici studentskih udruga. Sugovornici na okruglom stolu Sajma bit će:

• Ivana Krznar, načelnica Sektora za poslovanje visokih učilišta i studentski standard Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH
  • Dr.sc. Branka Bernard, Agencija za mobilnost i programe EU
  • Nikola Baketa, Fakultet političkih znanosti, istraživač na Studiji utjecaja Erasmus programa u RH
  • Petra Milohanović i Mihovil Sić, Erasmus Student Network Zagreb
  • Sunčica Gojković i Marko Božac, Financijski klub, Ekonomski fakultet Zagreb
  • Nina Vranešević Marinić, pomoćnica izvršnog direktora, Institut za razvoj obrazovanja

Iz ostatka programa (cjeloviti program u prilogu) izdvajamo središnju prezentaciju ovogodišnje Zemlje partner Sajma koju će održati dr.sc. Stojan Sorčan iz Ministarstva za obrazovanje, znanosti i sport Republike Slovenije i ostali govornici, koji će predstaviti sustav visokog obrazovanja u Sloveniji, te predavanje glavnog govornika Sajma, dr.sc. Marka Mikuža (Institut „Jožef Stefan“), jednog od vodećih slovenskih znanstvenika iz područja eksperimentalne fizike koji će predstaviti dugogodišnju suradnju slovenskih znanstvenika sa švicarskim CERN-om kroz projekta ATLAS.

Organizaciju ovogodišnjeg Sajma omogućile su potpore brojnih partnera: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta RH, Agencija za mobilnost i programe Europske unije, Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva, Primorsko Goranska županija te Grad Rijeka (Donatori i pokrovitelji), Ministarstvo obrazovanja, znanosti i sporta Republike Slovenije, Centar Republike Slovenije za mobilnost i europske programe obrazovanja i usavršavanja (CMEPIUS) i Veleposlanstvo Republike Slovenije (Zemlja partner), Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu i Sveučilište u Rijeci (Glavni Partneri) te RIT Croatia, UniWorld i slovenska sveučilišta Sveučilište u Ljubljani, Sveučilište u Mariboru, Sveučilište u Primorskoj (Srebrni sponzori).

Ljubazno Vas molimo za potvrdu dolaska putem odgovora na email iro@iro.hr.

Program_Sajam stipendija