05.04.2024.

Svjetski dan zdravlja – 7. travnja

Svjetski dan zdravlja obilježava se 7. travnja svake godine pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije. Ovogodišnja tema manifestacije je Moje zdravlje, moje pravo.

Ljudska prava su univerzalna prava svih ljudi, a svako ljudsko biće ima pravo na najviši mogući standard tjelesnog i mentalnog zdravlja. Države imaju zakonsku obvezu razvijati i provoditi zakonodavstvo i politike koje jamči univerzalni pristup kvalitetnim zdravstvenim uslugama i rješavaju temeljne uzroke zdravstvenih razlika, uključujući siromaštvo, stigmu i diskriminaciju. Diljem svijeta, pravo milijuna ljudi na zdravlje sve je više ugroženo. Bolesti i katastrofe su veliki uzroci smrti i invaliditeta, dok ratni sukobi razaraju živote, uzrokuju smrt, bol, glad i psihički stres. Izgaranje fosilnih goriva istovremeno pokreće klimatsku krizu i oduzima nam pravo na disanje čistog zraka.

Vijeće Svjetske zdravstvene organizacije za ekonomiju zdravlja za sve, utvrdilo je da najmanje 140 zemalja priznaje zdravlje kao ljudsko pravo u svojim ustavima. Ipak, zemlje ne donose i ne provode zakone kako bi osigurale da njihovo stanovništvo ima pravo na pristup zdravstvenim uslugama. To podupire činjenicu da najmanje 4,5 milijardi ljudi – više od polovice svjetske populacije – nije bilo u potpunosti pokriveno osnovnim zdravstvenim uslugama.

Ovogodišnja tema odabrana je kako bi se zagovaralo pravo svih i  svugdje na pristup kvalitetnim zdravstvenim uslugama, obrazovanju i informacijama, kao i sigurnoj pitkoj vodi, čistom zraku, dobroj prehrani, kvalitetnom stanovanju, pristojnim uvjetima rada i okoliša te slobodi od diskriminacije.