Katedre, Znanost
19.03.2018.

“Cijena istine – priča o Ljudevitu Juraku”

Hrvatska radiotelevizija (HRT) na Prvome programu Hrvatske televizije (HRT – HTV 1) u ponedjeljak, 19. ožujka, s početkom u 20.05, prikazuje dokumentarni film “Cijena istine – priča o Ljudevitu Juraku” snimljen prošle godine o Ljudevitu Juraku – znamenitome patologu i renomiranome stručnjaku u području patološke anatomije i sudske medicine te profesoru patologije i patološke anatomije na novoosnovanome Veterinarskome fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Dokumentarni film o Ljudevitu Juraku (1881.-1945.) priča je o sposobnom, pametnom, ambicioznom mladiću rođenom u Zalugu, selu kod Huma na Sutli, koji je diplomirao na Kraljevskom medicinskom fakultetu u Innsbrucku gdje je jedno vrijeme radio kao asistent Zavoda za patološku anatomiju. Profesionalno se usavršavao u Beču i Dresdenu. Od 1914. do kraja života obnašao je dužnosti prosektora u javnim zdravstvenim zavodima u Zagrebu. Bio je jedini Hrvat koji je tada ispunjavao visoke preduvjete za stručni i znanstveno-istraživački rad. Uz to bio je profesor patologije i patološke anatomije na novoosnovanom Veterinarskom fakultetu u Zagrebu, profesor sudske medicine na zagrebačkom Medicinskom fakultetu. Objavljivao je priznate znanstvene radove u uglednim europskim časopisima. Značajna je i njegova sudbeno-medicinska karijera u kojoj saznajemo da je upravo on obducirao Stjepana Radića nakon atentata 1928. godine te je kao sudski vještak sudjelovao u procesu protiv Puniše Račića.

Zbog njegovih iznimnih stručnih referenci 1943. je bio član Međunarodnoga povjerenstva koje je istraživalo masovne grobnice pronađene u zapadnoj Ukrajini kod grada Vinice. Svi članovi povjerenstva došli su do zaključka da se radilo o masovnom pogubljenju nevinih civila koje se dogodilo 1938. Dr. Jurak je u domovini iste godine objavio o tome članak “Skupni grobovi u Vinici”. Zbog toga su ga uhitili komunisti 15. svibnja 1945. Ponudili su mu slobodu ako povuče svoj potpis s izvještaja Međunarodnog povjerenstva. Dr. Jurak je to odbio. Osuđen je na smrt jer je svjesno i zlonamjerno širio propagandu protiv prijateljske Sovjetske Rusije.

U filmu sudjeluju: unuka Ljudevita Juraka, Silva Peršić, dr. sc. Štefka Batinić – Hrvatski školski muzej; prof.dr.sc. Marina Kos – Klinički zavod za patologiju “Ljudevit Jurak” KBC “Sestre milosrdnice” i predsjednica Hrvatskog društva za patologiju i sudsku medicinu; prof. dr. sc. Mladen Belicza – profesor patologije u mirovini, prof. dr. sc. Željko Grabarević – Zavod za veterinarsku patologiju Veterinarskog fakulteta u Zagrebu, prof. dr. sc. Berislav Jukić, profesor na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu u mirovini.

Oznake:

Htv1