Opći podaci o projektu
Naziv projekta: Co-creation and implementation of an intervention to improve the understanding of TesticulaR cANcer late effects and unmet Supportive CarENeeDs of AYA survivors using eXtended Reality (TRANSCEND-XR)
Koordinator projekta: University College Cork, Irska (dr. Mohamad Saab)
Voditelj projekta MF: prof. dr. sc. Davor Ježek, dr. med.
Ustrojbena jedinica voditelja projekta MF: Zavod za histologiju i embriologiju, Sveučilište u Zagrebu Medicinski fakultet
Poveznica na CORDIS bazu projekata: Co-creation and implementation of an intervention to improve the understanding of TesticulaR cANcer late effects and unmet Supportive CarENeeDs of AYA survivors using eXtended Reality
LinkedIn stranica: TRANSCEND-XR: Overview | LinkedIn
Partneri na projektu:
- Academisch Ziekenhuis Groningen, Nizozemska,
- The Adelaide & Meath Hospital Dublin incorporating the National Children's Hospital, Irska,
- Erasmus Universitair Medisch Centrum Rotterdam, Nizozemska,
- Fondazione Irccs Istituto Nazionale Dei Tumori, Italija,
- Institut Gustave Roussy, Francuska,
- The Royal Marsden National Health Service Trust, Ujedinjeno Kraljevstvo,
- The Queen's University of Belfast, Ujedinjeno Kraljevstvo,
- Universidade Catolica Portuguesa, Portugal,
- Univerzita Komenskeho v Bratislave, Slovačka,
- Fundtoinnovate Limited, Irska,
- Khora Aps, Danska,
- Predictby Research and Consulting S.L., Španjolska,
- Association Europeenne des Ligues Contre le Cancer Asbl, Belgija,
- Sveučilište u Zagrebu Medicinski fakultet, Hrvatska.
Trajanje projekta: od 1. lipnja 2025. do 30. studenog 2030. (66 mjeseci)
Ukupni iznos sredstava projekta: 6.003.929,75 €
Poziv i kod projekta: 101214413
Sažetak projekta
IZAZOV: Adolescencija i rana odrasla dob ključne su faze razvoja. Dijagnoza po život opasne bolesti poput raka kod adolescenata i mladih odraslih (AYA), uz neposredne i kasne učinke liječenja, prisiljava AYA osobe da se rano u životu suoče sa smrtnošću. Rak testisa (TC) je najčešće dijagnosticiran rak kod AYA osoba rođenih kao muškarci u dobi od 15 do 39 godina. Incidencija TC-a se udvostručila tijekom posljednja četiri desetljeća, s najvišim stopama pojavnosti među osobama europskog podrijetla. Intervencije za edukaciju i podršku AYA preživjelima raka testisa, te za smanjenje simptomatskog opterećenja i kasnih učinaka liječenja TC-a, trebale bi biti prioritet.
RJEŠENJE: Projekt TRANSCEND-XR će etički sukreirati, testirati i proširiti u stvarnim uvjetima inovativnu digitalnu intervenciju za povećanje znanja AYA preživjelih raka testisa o kasnim učincima liječenja raka tEStisa i za odgovor na njihove nezadovoljene potrebe podrške, koristeći proširenu stvarnost (eXtended Reality).
PLAN: TRANSCEND-XR će osigurati da (i) potrebe AYA preživjelih raka testisa, njihovih partnera u skrbi i zdravstvenih djelatnika budu istražene i nejednakosti adresirane; (ii) intervencija TRANSCEND-XR bude čvrsto i etički sukreirana, usavršena i validirana; (iii) postoji razumijevanje učinkovitosti intervencije, isplativosti, procesa implementacije te što AYA preživjeli etički cijene kod intervencije u stvarnim uvjetima. Utemeljeni su planovi za prijenos znanja u praksu i politike, iskorištavanje rezultata i dugoročnu održivost TRANSCEND-XR uz snažno upravljanje i učinkovito uključivanje pacijenata i javnosti.
UTJECAJ: TRANSCEND-XR će revolucionirati razumijevanje i upravljanje kasnim učincima liječenja raka testisa među AYA preživjelima, poboljšavajući njihovu kvalitetu života diljem Europe. Projekt će služiti kao dokaz koncepta za etički razvoj, evaluaciju i implementaciju imerzivnih edukativnih digitalnih zdravstvenih rješenja za podršku AYA preživjelima raka. Ova akcija dio je klastera projekata Misije protiv raka na temu “Kvaliteta života (AYA)”.
Opis projekta
Adolescencija i rana odrasla dob ključne su faze osobnog rasta i razvoja. Prioriteti adolescenata i mladih odraslih (AYA) često uključuju stjecanje neovisnosti, završetak školovanja, početak karijere, a za neke i pronalazak partnera te zasnivanje obitelji. Dijagnoza po život opasne bolesti poput raka, uz neposredne i kasne učinke liječenja, ugrožava te prioritete, prisiljavajući AYA osobe da se rano u životu suoče sa smrtnošću.
Rak testisa (TC) najčešće je dijagnosticirani rak kod AYA osoba rođenih kao muškarci u dobi od 15 do 39 godina. Incidencija TC-a udvostručila se tijekom posljednja četiri desetljeća, s najvišim stopama pojavnosti među osobama europskog podrijetla. U Europi se godišnje bilježi oko 25.000 novih slučajeva TC-a, a očekuje se porast od 25% do 2025. godine. Unatoč stopi izlječenja većoj od 90%, i dalje postoje izazovi u vezi s ranim javljanjem, dijagnosticiranjem, liječenjem i praćenjem nakon liječenja. Otkrili smo da muškarci i dječaci sa sumnjom na TC odgađaju traženje medicinske pomoći zbog simptoma koji izazivaju zabrinutost, ponajprije zbog ograničenog kontakta sa zdravstvenim sustavom, srama povezanog s osjetljivom prirodom TC-a, percipirane prijetnje muškom identitetu i nedostatka pristupa zdravstvenoj skrbi. Ti su čimbenici povezani s kasnom dijagnozom, agresivnijim liječenjem i povećanim kasnim učincima liječenja. Izazovi su prisutni i nakon liječenja, a pridržavanje postterapijskog praćenja ostaje problematično. Studija provedena u jednome centru pokazala je da se 20,6% preživjelih od TC-a nije pojavilo na zakazanim kontrolama, dok se 50,6% nije pridržavalo dogovorenog rasporeda. Ovo je zabrinjavajuće jer je nepoštivanje praćenja značajan prediktor recidiva TC-a.
Intervencije za edukaciju i podršku AYA preživjelima raka testisa, te za smanjenje simptomatskog opterećenja i kasnih učinaka liječenja, trebale bi biti prioritet. Istražili smo strategije učenja o TC-u i samopregledu koje mladi muškarci preferiraju. Sudionici su preferirali edukativne intervencije koje su kratke, inovativne, vizualno privlačne i angažirajuće. Kao rezultat toga, razvili smo intervenciju u virtualnoj stvarnosti pod nazivom „Povećanje svijesti muškaraca o testikularnim bolestima – Virtualna stvarnost (E-MATVR)“. Nedavno smo utvrdili izvedivost, upotrebljivost, prihvatljivost i preliminarnu učinkovitost E-MATVR s 142 muškarca te zaključili da imerzivni digitalni alati poput VR-a/proširene stvarnosti (XR) mogu potaknuti mlade muškarce na zdravstveno odgovorno ponašanje, što opravdava naš fokus na XR u projektu.
Projekt TRANSCEND-XR temelji se na uspjesima i naučenim lekcijama iz E-MATVR-a. Osnažen ažuriranim okvirom Vijeća za medicinska istraživanja (MRC) za razvoj složenih intervencija, sveukupni je cilj našeg projekta etički sukreirati, testirati i proširiti u stvarnim uvjetima inovativnu digitalnu intervenciju za povećanje znanja AYA preživjelih raka testisa o kasnim učincima liječenja raka tEStisa i za odgovor na njihove nezadovoljene potrebe podrške, koristeći proširenu stvarnost („TRANSCEND-XR“).
Ciljevi projekta
Sveukupna ambicija projekta TRANSCEND-XR jest educirati AYA preživjele raka testisa o kasnim učincima liječenja TC-a i podržati ih u postizanju bolje kvalitete života (QoL) tijekom njihova puta oporavka, na etički prihvatljiv način. To će se postići sukreiranjem, evaluacijom i implementacijom edukativne intervencije koristeći imerzivnu tehnologiju proširene stvarnosti (XR) – jednu od najčešće korištenih tehnologija među mladim muškarcima. Projekt će surađivati s nacionalnim centrima misije za rak, osnovanima kroz EU-financiranu koordinacijsku i potporu akciju, radi olakšavanja političkog dijaloga o raku i s njim povezanim istraživačkim aktivnostima.
Kasni učinci liječenja TC-a povezani su s različitim fizičkim, emocionalnim i praktičnim nezadovoljenim potrebama među preživjelima. U nedavnom sustavnom pregledu 36 studije koje istražuju nezadovoljene potrebe podrške kod preživjelih TC-a, Doyle i sur. otkrili su da su „psihološke potrebe identificirane u 26/36 [studija], fizičke potrebe u 18/36, potrebe za međuljudskim odnosima/intimnošću u 19/36, potrebe za informacijama i zdravstvenim sustavom u 11/36, kognitivne potrebe u 9/36, socijalne potrebe u 7/36, a jednak broj (4/36) bilježen je za obiteljske, praktične i potrebe za informacijama između pacijenta i liječnika. Samo jedna studija istražila je duhovne potrebe, dok potrebe za svakodnevnim životom nisu identificirane. Takve nezadovoljene potrebe traju godinama i najizraženije su u prvoj godini nakon završetka liječenja TC-a, negativno utječući na kvalitetu života AYA preživjelih, uključujući njihovo mentalno zdravlje i opću dobrobit. Primjerice, preživjeli od TC-a imaju veću vjerojatnost da počine samoubojstvo u usporedbi sa zdravim vršnjacima. Često nisu svjesni osobnog rizika od kasnih učinaka, što smanjuje njihovu sposobnost prevencije i/ili upravljanja vlastitom skrbi i dobrobiti. Ovo naglašava potrebu za proaktivnim i holističkim intervencijama poput TRANSCEND-XR, koje će identificirati i adresirati kasne učinke liječenja TC-a te pružiti podršku AYA preživjelima nakon liječenja.
Specifični ciljevi projekta TRANSCEND-XR su:
- Razumjeti učestalost, težinu i utjecaj kasnih učinaka TC-a, uključujući nezadovoljene potrebe za podrškom među AYA preživjelima, njihovim partnerima u skrbi i zdravstvenim djelatnicima.
- Istražiti sličnosti i razlike u iskustvima kasnih učinaka TC-a među različitim vrstama liječenja i demografskim skupinama preživjelih unutar Europe.
- Sukreirati, usavršiti i validirati teorijski utemeljenu edukativnu intervenciju TRANSCEND-XR s AYA preživjelima, njihovim partnerima u skrbi i zdravstvenim djelatnicima na etički prihvatljiv način koristeći participativnu metodologiju World Café.
- Kritički evaluirati izvedivost intervencije među AYA preživjelima, njihovim partnerima u skrbi i zdravstvenim djelatnicima.
- Odrediti učinkovitost i isplativost TRANSCEND-XR putem praktičnog randomiziranog kontroliranog ispitivanja (pRCT) u više zemalja.
- Identificirati kontekstualne čimbenike i procese koji utječu na implementaciju TRANSCEND-XR u stvarnim uvjetima.
- Evaluirati etičko-kliničke izazove i implikacije TRANSCEND-XR te pružiti znanstvenu osnovu za razvoj smjernica i politika EU o klinički i etički prihvatljivim te održivim digitalnim rješenjima za edukaciju AYA preživjelih TC-a i rješavanje njihovih nezadovoljenih potreba podrške.
- Maksimizirati prihvaćenost, učinak i dugoročnu održivost TRANSCEND-XR kroz (i) uključivanje ključnih dionika kroz cijeli lanac vrijednosti i (ii) razvoj interdisciplinarne zajednice koja će se strateški povezivati s drugim projektima usmjerenima na AYA populaciju i rak, kako bi se ubrzao znanstveni i praktični učinak diljem različitih sektora i disciplina u Europi.
Metodologija istraživanja
Naša metodologija strateški je organizirana u tri faze koje su usklađene s osam ciljeva, osam radnih paketa (WP) i koracima MRC okvira:
- Faza 1: Sukreacija i validacija TRANSCEND-XR - Faza 1 obuhvaća Ciljeve 1, 2 i 3 te uključuje dva temeljna elementa MRC okvira – kontekst i razvoj nove intervencije. U okviru Faze 1, intervencija TRANSCEND-XR će se etički sukreirati, usavršiti, tehnički validirati i finalizirati. Ključno za ovu fazu je uspostavljanje Savjetodavnog odbora pacijenata i strategije uključivanja pacijenata, uz vodstvo inicijative PPI Ignite @UCC (koordinatorska ustanova).
- Faza 2: Implementacija i evaluacija TRANSCEND-XR - U Fazom 2 ostvaruju se Ciljevi 4, 5 i 6, kroz primjenu preostalih triju elemenata MRC okvira – izvedivost, evaluacija i implementacija. Dizajn praktičnog randomiziranog kontroliranog ispitivanja (pRCT) bit će prikazan u skladu sa smjernicama SPIRIT (Standard Protocol Items: Recommendations for Interventional Trials). Pozadina, obrazloženje i ciljevi već su prikazani gore. Preostali elementi SPIRIT kontrolne liste prikazani su u nastavku. Povezana pilot-studija izvedivosti, zdravstveno-ekonomska evaluacija, procesna evaluacija i etička studija dodatno se raspravljaju. Za detalje o pRCT-u, povezanim studijama i upravljanju projektom vidi Odjeljak 5, Studija B.
- Faza 3: Utjecaj TRANSCEND-XR, izrada smjernica, politika EU, diseminacija i eksploatacija - Dokazi prikupljeni tijekom Faze 1 i 2 oblikovat će i informirati Ciljeve 7 i 8, osiguravajući da se učinci na smjernice i politike mogu identificirati i iskoristiti. Odgovarajući odjeljci detaljno prikazuju ove putove i planove kako bi se osigurala difuzija nalaza projekta TRANSCEND-XR. Rezultati empirijskih bioetičkih istraživanja i ugrađenih etičkih studija iz Faze 2 podržat će razvoj preporuka temeljenih na konceptu „etika kroz dizajn”. Te će se preporuke predstaviti i raspraviti s donositeljima politika i Savjetodavnim odborom pacijenata na međunarodnoj radionici na razini politika, nakon čega će se preporuke dodatno doraditi.
Očekivani rezultati
Plan rada i ambicija projekta TRANSCEND-XR usklađeni su s europskim Planom za borbu protiv raka, klasterom Zdravlje programa Obzor Europa te Misijom EU: Rak, posebice njezinim ciljem poboljšanja kvalitete života pacijenata i njihovih obitelji. U nastavku prikazujemo putove projekta TRANSCEND-XR prema znanstvenim, ekonomskim, tehnološkim, društvenim i političkim učincima, u skladu s očekivanim ishodima poziva, ciljevima projekta, radnim paketima i ključnim putovima učinka programa Obzor Europa:
- ISHOD 1: Povećana svijest i poboljšano razumijevanje učestalosti, težine i utjecaja kasnih učinaka kod AYA preživjelih raka među zdravstvenim djelatnicima, pacijentima, skrbnicima i širom javnosti.
- ISHOD 2: Istraživači, inovatori i stručnjaci iz različitih disciplina i sektora osiguravaju pristupačnost i ponovnu iskoristivost svojih podataka, modela, alata i tehnologija za podršku platformi UNCAN.eu, koja je trenutačno u fazi pripreme.
- ISHOD 3: Identifikacija učinkovitih intervencija i primjera dobre prakse za podršku AYA pacijentima i preživjelima u prevenciji, smanjenju i boljem upravljanju kasnim učincima, promicanju optimalnih zdravstvenih ishoda i prevladavanju regionalnih nejednakosti.
Projektni tim
MEFZG: prof. Davor Ježek, Assis. doc. Marija Gamulin, prof. Nikola Knežević, doc. Tomislav Kuliš, prof. Milan Milošević
Diseminacija i vidljivost
UCC Secures Major EU Funding for XR Cancer Survivorship Project (službena internetska stranica University College Cork) - Latest news and views from University College Cork
UCC to lead European testicular cancer project using XR (službena stranica Silicone Republic) - UCC to lead European testicular cancer project using XR